6 rzeczy, których lider może nauczyć się od Mojżesza

mężczyzna w garniturze

 Biblia od dwóch tysięcy lat zaskakuje czytelników. Z jej kart płynie nauka, która inspiruje nie tylko osoby wierzące, ale też samych liderów – mówi Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa.

Mimo, że od wyjścia narodu izraelskiego z Egiptu minęło około trzy i pół tysiąca lat, metody przywódcze Mojżesza sprawdzają się nadal. Żaden lider w dzisiejszych czasach nie będzie musiał wprowadzać całego narodu do Ziemi Obiecanej. Stoją jednak przed nim inne wyzwania, np. konieczność przeorganizowania systemu pracy, czy też zdobycia nowego rynku. Oto czego przywódca XXI w. może nauczyć się od Mojżesza.

1. Podejmuj ryzyko

Mojżesz, gdy zobaczył płonący krzew, podszedł do wydarzenia z zaciekawieniem, ale też sporą dozą nieufności. Potrzebował czasu, aby się przekonać, czy to, co słyszy jest wiarygodne.

 W obecnych czasach nikt z czytelników nie doświadczy takiego znaku. Na początku nowego projektu pojawią się inne pytania, wątpliwości, myśli „czy to, aby na pewno ta droga”? – stwierdza Piotr Gąsiorowski. – Prawdziwy lider działa, nie mając kompletu informacji. Nie boi się podejmować ryzyka. Istota bycia liderem zawiera się w słowie „przedsiębiorca”. Ten, kto jest przedsiębiorczy, zawsze jest „przed”. Działa i wychodzi przed swoje lęki, obawy, braki informacyjne czy inne przeszkody. W trakcie mojej nauki na Harvard University często powtarzano mi, że przedsiębiorczość to umiejętność wykorzystania tego, co się posiada – mówi prezes Instytutu Przywództwa.

2. Wspieraj się zespołem

Prawdziwy lider nie jest samowystarczalny, nie jest we wszystkim najlepszy. – Mojżesz zobaczył, w czym jest słaby. Stanął w pokorze, nie udawał przed sobą i ludem, który miał poprowadzić, że jest inaczej. Przyznał się do tego, że jest jąkałą. Nie miał też o to pretensji do Boga. Wiedział jednak, co zrobić, aby uzupełnić swój brak – zauważa Piotr Gąsiorowski. – Zaangażował Aarona, który był znakomitym mówcą. Prawdziwy lider widzi swoje braki, dostrzega też talenty innych i potrafi je wykorzystać w dobrym celu. Jest pokorny  rozpoznaje to, co potrafi, a czego nie – tłumaczy ekspert.

3. Myśl przyszłościowo

 Dobry lider to taki przywódca, który myśli w dalekiej perspektywie. Wie, że potrzebuje następcy – mówi prezes Instytutu Przywództwa. Coraz częściej spotykamy się z pojęciem „sukcesji” w biznesie. Ludzie majętni, przedsiębiorcy szukają w swoich kręgach osób, które zapewnią przyszłość biznesom i inwestycjom – dodaje. Mojżesz wybrał Jozuego na swojego następcę. To on, a nie Mojżesz wprowadził ostatecznie lud wybrany do Ziemi Obiecanej. Gdyby nie perspektywiczne myślenie Mojżesza, brak wskazania przywódcy, mógł spowodować, że lud wybrany kolejne lata błąkałby się po pustyni. Lider potrafi dzielić się sukcesem. Wie, kiedy zejść ze sceny i przekazać zarządzanie sukcesorowi.

4. Bądź wytrwały

Bez względu na to, jakie przeszkody staną przed Tobą, bądź wytrwały. Mojżesz aż dziesięć razy odwiedzał Faraona. Za każdym razem przychodził z żądaniem uwolnienia narodu izraelskiego, które dla potężnego władcy było raczej mało poważne. Bezbronny pasterz, nieposiadający żadnej armii i władzy, staje przed potężnym władcą, przedstawiając nierealne żądania. Z naszej perspektywy, znających zakończenie jego historii, nie wydaje się to niczym dziwnym. Dla Mojżesza było to nie lada wyzwanie. Za drugim, trzecim czy czwartym razem mógł stwierdzić, że nie ma to sensu. – Prawdziwy lider uparcie dąży do celu. Czasem wbrew logice i temu, co jest ogólnie przyjęte – tłumaczy Piotr Gąsiorowski.

 Mojżesz za każdą próbą mógł się poddać. Kontynuuje jednak to, czego ma dokonać. Nie idzie do Boga i nie mówi – to za trudne, poproszę o pomoc albo łatwiejsze zadanie. Czy i my potrafimy tak wytrwale stawiać czoła przeciwnościom? – pyta prezes Instytutu PrzywództwaWytrwałość to jedna
z najistotniejszych cech lidera.

5. Przygotuj się na trudności

Przywódca musi mierzyć się ze sprzeciwem zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Nic nie zmieniło się w tej kwestii od trzech i pół tysiąca lat. Izraelici, których Mojżesz wyprowadził z Egiptu, mimo namacalnych cudów szemrali między sobą, byli niezadowoleni, a nawet wprowadzali własne zasady, sprzeczne z tym, co ustanowił Mojżesz. – Lider przewodzący zespołowi, musi liczyć się, że na jego drodze pojawią się trudności. Wtedy odważnie i konsekwentnie musi szukać rozwiązań. Mierzył się z tym również sam Mojżesz, pomimo cudów, którymi lud wybrany został obdarowany przez Boga – tłumaczy Piotr Gąsiorowski.

6. Rozwijaj swoje kompetencje

Przez czterdzieści lat wędrówki, która mogła trwać kilka tygodni, widzimy, że Mojżesz przygotowuje swój lud do wejścia do Ziemi Obiecanej– Każdy z nas przechodzi w życiu drogę przygotowania i sprawdzenia kompetencji. Każdy rodzi się jako osoba wywierająca wpływ. Jednak nikt nie rodzi się liderem – przypomina ekspert. To, jaką wiedzę zdobędziemy, jakie cechy wyszkolimy w sobie, zależy od wielu czynników. Nie na wszystkie mamy wpływ. Ale te, na które mamy, ćwiczmy każdego dnia.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz