Co czytać w wakacje? Najlepsze książki na urlop

regały z książkami

Lato to bez wątpienia moment wypoczynku i lenistwa. Planując wakacyjne rozrywki, warto wykorzystać wolne chwile i sięgnąć także po książki, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. W natłoku literackich nowości i uginających się półek domowych biblioteczek często nie wiemy, na które pozycje powinniśmy się zdecydować. Jak wybrać odpowiednią lekturę, która umili ciepłe, wakacyjne dni?

Wybór książek, które zabierzemy na urlop może okazać się dość problematyczny, przede wszystkim dlatego, że pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Bardzo często ograniczają nas limity bagażowe – nie każda pozycja zmieści się do plecaka, z którym będziemy podróżować, a waga niektórych tomów utrudni nam zabranie ich na pokład samolotu.

– Wybierając książki na urlop musimy zastanowić się, w jaki sposób lubimy wypoczywać. Jeśli spędzamy wakacje aktywnie, a lekturze poświęcamy jedynie kilkanaście minut dziennie, nie musimy zabierać ze sobą siedmiotomowej sagi, na którą i tak nie będziemy mieć czasu. Jeśli jednak planujemy nadrobić czytelnicze zaległości i wylegiwać się na plaży z kolejnymi książkami, warto jest wziąć pod uwagę wydania kieszonkowe. Świetnym rozwiązaniem są również ebooki, które Polacy wybierają coraz częściej, zwłaszcza latem. Czytniki zapewniają nam szeroki wybór, nie zajmują dużo miejsca i przeważnie są wodoodporne – mówi Edyta Niewińska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, marki należącej do spółki Glosel.

Najchętniej czytane gatunki

Kolekcjonując wakacyjną biblioteczkę, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę fabułę książek i zastanowić się, na jaki rodzaj literatury mamy ochotę. Według badań z 2017 roku, Polacy w wakacje najczęściej decydują się na lekkie powieści, które szybko się czyta. Drugie miejsce zajmują ukochane przez rodaków kryminały i powieści sensacyjne. Wśród najchętniej wybieranych gatunków znalazła się także fantastyka, romanse, powieści podróżnicze lub przygodowe oraz literatura faktu[1]. Niewymagające książki nie są jednak regułą – większa ilość wolnego czasu sprzyja pochyleniu się nad problemami, które w ciągu roku mogą wydawać nam się zbyt męczące.

– Oprócz gatunku książki, którą zabieramy na wakacje, ważny jest także jej klimat i oczywiście fabuła. Czasem zdarza się, że zachęceni okładką czy opisem wybieramy powieść, która później zupełnie nas nie wciąga. Dobrym sposobem na uniknięcie takiego błędu jest przeczytanie fragmentu przed zakupami. Zwłaszcza, kupując książki w księgarni internetowej, warto zwrócić uwagę, czy wydawca nie udostępnił próbki pierwszego rozdziału – wtedy możemy sprawdzić czy odpowiada nam styl pisania autora i sposób narracji – radzi Edyta Niewińska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Niezdecydowanym przedstawiamy propozycje, które skradną serca czytelników i umilą wakacyjne chwile.

Powieści obyczajowe

W letnie dni miłośnicy beletrystyki z pewnością docenią książki, których fabuła osadzona została w ciepłych, nieco egzotycznych realiach. Świetną plażową lekturą okażą się m.in. powieści Madeline Miller – bestsellerowa Kirke i nowość na polskim rynku wydawniczym, Pieśń o Achillesie. Obie książki są retellingami historii znanych z greckiej mitologii oraz Iliady i Odysei Homera. Na uznanie zasługuje w szczególności ich baśniowa atmosfera i piękne opisy antycznych wysp.

Dobrym wyborem na wakacyjne wieczory jest również debiut literacki przyrodniczki, Delii Owens – Gdzie śpiewają raki. Akcja powieści rozgrywa się w latach 60. na mokradłach Karoliny Północnej i opowiada o losach Kyi, znanej jako „dziewczyna z bagien”. Pozycję pokochają zarówno miłośnicy przyrody, jak i fani kryminałów. Warto przeczytać ją zwłaszcza, że film na jej podstawie zagości na ekranach kin w 2022 roku.

Fanom literatury dotykającej bieżących kwestii społecznych może spodobać się czwarty tom cyklu Cztery Pory Roku szkockiej pisarki Ali Smith – Lato. Książka porusza współczesne problemy, takie jak pożary lasów w Australii, pandemię COVID-19 i ruchy Black Lives Matter.

Kryminały

Zwolennicy kryminałów i sensacji nie będą narzekać na brak wyboru – literatura tego gatunku jest niezwykle różnorodna i każdy może znaleźć coś dla siebie. Na szczególne polecenie zasługuje powieść Dziewięcioro nieznajomych Liane Moriarty, autorki fenomenalnych Wielkich kłamstewek. Książka opowiadająca o tajemniczym ośrodku SPA została zekranizowana w formie serialu, który niedługo będzie miał swoją premierę w HBO.

Podczas wakacji warto zapoznać się również z klasyką gatunku – kryminałami Agathy Christie. Bogaty dorobek artystyczny autorki pozwala m.in. na dostosowanie wyboru powieści do pory roku. Tego lata polecamy zwłaszcza gorący, egipski klimat Śmierci na Nilu, której filmowa adaptacja ukaże się w już w przyszłym roku.

Miłośnikom rodzimej literatury może spodobać się najnowsza powieść Pauliny Świst, Chechło, której akcja rozgrywa się nad sielskim zalewem. Autorka zgrabnie balansuje między romansem a kryminałem, wzbogacając fabułę o dużą dawkę humoru. Fani lekkiej i dowcipnej literatury nie będą zawiedzeni!

Romanse i erotyki

W trakcie urlopu chętnie wybieramy pozycje, dzięki którym oderwiemy się od codzienności, a wakacyjne książki nieodłącznie kojarzą nam się z romansami i erotykami. Miłośnikom pikantnej literatury polecamy m.in. Niegrzeczne last minute – wakacyjną antologię złożoną z dziesięciu opowiadań, dzięki którym czytelnicy poczują atmosferę upalnego, namiętnego lata.

Na plażę warto zabrać też Beach read – bestseller napisany z myślą o gorącym piasku, szumie oceanu, krzyku mew i oczywiście – wakacyjnej miłości. Powieść Emily Henry opowiada o dwójce pisarzy, którzy walcząc z twórczą blokadą postanawiają wymienić się tematami swoich książek. Wciągająca, zabawna historia z pewnością skradnie serca wielu romantyków.

Rok temu polscy czytelnicy zachwycili się powieścią Elisabet Benavent W butach Valerii, na podstawie której powstał popularny serial Netflixa Valeria. W oczekiwaniu na drugi sezon produkcji, fani mogą sięgnąć po nowowydany, drugi tom serii okrzykniętej mianem hiszpańskiej wersji Seksu w wielkim mieście – Valeria czarno na białym. Emocje i wzruszenia gwarantowane!

Książki podróżnicze i reportaże

Podczas wakacji chętnie sięgamy także po książki podróżnicze. Do swojej urlopowej biblioteczki polecamy dodać reportaże i felietony Billa Brysona, opowiadające o przygodach autora w USA, Wielkiej Brytanii czy Australii. Bryson w ciekawy i zabawny sposób opisuje miejscowe zwyczaje i zjawiska charakterystyczne dla lokalnych społeczności.

Książki podróżnicze mogą też zainspirować nas do odwiedzenia nieoczywistych, oryginalnych lokalizacji. Szukając pomysłów i przygotowując się do urlopu warto jest sięgnąć po Bucket list. 1000 pomysłów na przygody życia, stworzoną przez znanych dziennikarzy, przewodników turystycznych i poszukiwaczy przygód. Miłośnikom wycieczek po Polsce może spodobać się Bucket list Polska. 365 nieoczywistych miejsc, której autor opisuje mało znane, lokalne atrakcje turystyczne.

Czytanie nie tylko odpręża i uspokaja, ale również pozwala zapomnieć o codziennych zmartwieniach. Zagłębiając się w rozmaite, ciekawe historie lepiej wypoczywamy, choć nasz umysł jest stale stymulowany. Zwłaszcza w czasie urlopu warto wyciszyć się i zrelaksować przy dobrej książce.


[1] https://mobirank.pl/2017/10/12/jak-polacy-czytali-ksiazki-w-wakacje-2017/

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz