Cera wrażliwa charakteryzuje się nadmierną reaktywnością w stosunku do niektórych czynników takich jak: wiatr, zmiany temperatur czy promieniowanie UV. Zaczerwienienie, suchość, uczucie napięcia i swędzenie często wywołują u niej również niewłaściwie dobrane kosmetyki. Jakich błędów w pielęgnacji cery wrażliwej należy unikać? Podpowiadamy.
Mycie twarzy mydłem lub żelem z SLS
Jednym z podstawowych błędów popełnianych w pielęgnacji cery wrażliwej jest mycie jej przy pomocy mydła lub żelu, który w swoim składzie zawiera silne środki powierzchniowo-czynne. Produkty te w połączeniu z twardą wodą są często gwarancją wystąpienia zaczerwienień, podrażnień i uczucia ściągnięcia.
Cera wrażliwa powinna być oczyszczana przy pomocy łagodnych płynów o neutralnym pH. Warto wykorzystać delikatny płyn micelarny, a następnie hipoalergiczny żel, który w swoim składzie nie posiada SLS, SLES, substancji zapachowych, barwników i innych składników, które drażnią i wysuszają taką skórę.
Stosowanie mocnego peelingu mechanicznego
W pielęgnacji cery wrażliwej nie można stosować mocnych peelingów mechanicznych, które mają grube ziarna. Każde mocne tarcie takiej skóry powoduje jej zaczerwienienie i wysuszenie. Wynika to z faktu, iż jej naturalna bariera hydrolipidowa jest już naruszona i każde takie działanie dodatkowo ją uszkadza.
Z tego powodu najlepiej stosować produkty dedykowane do cery wrażliwej najlepiej peelingi enzymatyczne, ewentualnie bardzo delikatne drobnoziarniste. Zabiegu takiego nie należy wykonywać zbyt często. W przypadku cery nadreaktywnej wystarczy raz w tygodniu lub nawet raz na dwa tygodnie.
Stosowanie toniku z alkoholem
Ze względu na to, że wrażliwość jest jedynie cechą skóry, a sama cera może być tłusta, mieszana, czy sucha. Zwłaszcza osoby ze skórą mieszaną lub tłustą często, aby pozbyć się błyszczenia lub niedoskonałości stosują toniki z alkoholem. To duży błąd.
Kosmetyki z alkoholem powodują wysuszenie takiej skóry, podrażniają ją i wywołują zaczerwienienia. Dlatego warto postawić na formuły, które nie posiadają w swoim składzie alkoholu, a mimo to wykazują pożądane przez nas działanie.
Cera wrażliwa a częsta zmiana kosmetyków
Cera wrażliwa nie lubi częstej zmiany kosmetyków. Jeżeli już znaleźliśmy produkty, które dobrze toleruje, nie warto ich zmieniać. Jeśli jednak chcemy przetestować coś nowego, należy wcześniej wykonać próbę alergiczną, na przykład na przedramieniu lub za płatkiem ucha i obserwować to miejsce przez minimum 48 godzin.
Zmiana kosmetyków może skutkować zmniejszeniem odporności cery i zwiększeniem ryzyka pojawienia się reakcji uczuleniowych, a także innych dolegliwości. Dlatego warto postawić na kilka ulubieńców i minimalizm w pielęgnacji cery wrażliwej.
Stosowanie filtrów chemicznych
Cera wrażliwa zazwyczaj nie toleruje dobrze filtrów chemicznych. Jest to spowodowane faktem, iż są one wchłanialne, a co za tym idzie, zwiększają podatność naskórka na podrażnienia.
Nadreaktywna skóra powinna być chroniona produktami mineralnymi, takimi jak dwutlenek tytanu czy tlenek cynku, które pozostają na jej powierzchni i zabezpieczają ją przed promieniowaniem UV, jednak nie wnikają w skórę, przez co nie powodują podrażnień i alergii.