Instalacje fotowoltaiczne od wielu lat cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Wystarczy napisać, że w ostatnim roku prawie podwoiła się ich ilość, a wszystko po to, by zdążyć przed zmianami, które mają wejść w życie 1.04.2022 roku. Nowe zasady rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii spędzają sen z powiek wielu inwestorom i rodzą pytanie, czy od kwietnia fotowoltaika nadal będzie tak opłacalna, jak do tej pory?
Nowe nie zawsze znaczy lepsze
Do tej pory w naszym kraju mieliśmy jedne z najlepszych na świecie zasad rozliczania nadwyżek, a dzięki temu przydomowa elektrownia słoneczna mogła się zwrócić w czasie krótszym niż 10 lat. Jeśli dodatkowo skorzystaliśmy z licznych dofinansowań takich jak program Mój Prąd, czy możliwość odliczenia inwestycji od podatku dochodowego, czas ten skracał się jeszcze o 3-4 lat. To wszystko sprawiało, że instalacje fotowoltaiczne były doskonałą inwestycją pozwalającą zredukować wysokość rachunków za prąd niemal do zera. Od kwietnia zasady ulegają zmianie i zamiast prawie darmowego magazynowania energii u operatora, nadmiar będziemy sprzedawać, by w okresach gorszego nasłonecznienia kupować prąd, który jest nam potrzebny. Czy zmiana ta sprawi, że instalacje fotowoltaiczne przestaną być opłacalne? Oczywiście, że nie, ale wydłuży się czas, w którym będą się one zwracać.
Dlaczego fotowoltaika w dalszym ciągu będzie opłacalna?
Biorąc pod uwagę obecną sytuacją geopolityczną i stale rosnące ceny surowców potrzebnych do wytwarzania energii elektrycznej (gaz i węgiel), wydaje się, że dalsze podwyżki cen prądu są tylko kwestią czasu. Być może chwilowo zostaną one złagodzone kolejnymi tarczami tworzonymi przez rząd, ale za rok, dwa czy trzy ceny energii elektrycznej wystrzelą w górę, a posiadanie fotowoltaiki zapewni nam możliwość darmowego jej produkowania przez cały rok. Niezależnie od tego, czy instalacje fotowoltaiczne powstaną przed kwietniem, czy w czasie późniejszym, będą bardzo opłacalne, bo uniezależnią nas od cen energii elektrycznej na 20, a może nawet 30 lat.
Warto pamiętać, że fotowoltaika to nie tylko darmowy prąd, ale także pełna ekologia. Pozyskiwanie energii elektrycznej w naszym kraju odbywa się głównie z węgla, a ten przyczynia się do sporego zanieczyszczenia środowiska. Jeśli zależy nam na czystym powietrzu, warto przejść na odnawialne źródła energii i korzystać z zalet, jakie daje instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła. Pomo, że jedno i drugie rozwiązanie jest drogie, zwraca się dość szybko, a w kolejnych latach zarabia dla nas całkiem duże pieniądz.