Obecnie dostęp do ciepłej wody użytkowej jest już standardem w każdym budynku mieszkalnym. Ze względu na rosnące koszty energii, ceny paliw i politykę energetyczną Unii Europejskiej inwestorzy stawiają na rozwiązania, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Jednym z nich są podgrzewacze wody z pompą ciepła. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.
Jak działają podgrzewacze wody z pompą ciepła?
Podgrzewacze wody z pompą ciepła wykorzystują do swojej pracy odnawialne źródło energii jakim jest powietrze, które znajduje się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Do podgrzania cieczy stosuje się w nich cykl termodynamiczny. Istotną rolę odgrywa w nim czynnik chłodniczy. Ma on ciekłą postać, dzięki czemu przechodząc przez parownik, pozyskuje ciepło z otoczenia. Z kolei sprężarka, podnosząc jego ciśnienie, powoduje dodatkowy wzrost temperatury. Dzięki temu, kiedy trafia on do skraplacza, oddaje całe ciepło do zbiornika, w którym znajduje się woda.
Podgrzewacze wody z pompą ciepła to tanie i ekologiczne rozwiązanie
Elektryczne ogrzewacze wody są znacznie droższe w użytkowaniu niż urządzenia wykorzystujące pompę ciepła. Z tego powodu inwestorzy chętnie wybierają te drugie, aby ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem cieczy. Wobec rosnących cen paliw i energii stosowanie odnawialnych źródeł energii jest szczególnie cenne, a dodatkowo ekologiczne. Dlatego sprzęty takie wykorzystywane są nie tylko wszędzie tam, gdzie obowiązuje zakaz używania paliw kopalnych.
Posiadacze takich urządzeń stają się niezależni od dostępności poszczególnych nośników energii, a także ich ceny. Z tego powodu podgrzewacze wody z pompą ciepła są chętnie wybierane przez osoby, które chcą zaoszczędzić sporo pieniędzy, a jednocześnie los środowiska nie jest dla nich obojętny.
Podgrzewacze wody z pompą ciepła można zamontować w istniejącym już w obiekcie systemie grzewczym. Dodatkowo są zgodne z polityką ekologiczną Unii Europejskiej, nic więc dziwnego, że zyskują na popularności.