Zabezpieczenie dachu jest bardzo ważne w budownictwie, dlatego właśnie zaczęto stosować papy dachowe. Istnieje ich bardzo wiele rodzajów. Są papy idealne na płaski dach, dach zielony itd. Jedną z nowocześniejszych rozwiązań jest papa termozgrzewalna. Jak się okazuje, wypiera ona coraz częściej papy wykorzystujące inna technologie. Zanim jednak wybierze się papę termozgrzewalną to warto się o niej co nieco dowiedzieć.
Budowa papy termozgrzewalnej – Złożona budowa warstwowa
Budowa, jaką ma papa termozgrzewalna polega na wykorzystaniu warstw. Każda z nich ma za zadanie wykonywać daną funkcję. Pierwszą warstwą jest folia antyadhezyjna. Zabezpiecza ona przed uszkodzeniami produkt podczas procesu transportu i magazynowania. Warstwa nośna z kolei ma stanowić ochronę przed rozciąganiem, jak również zwiększać elastyczność. Odpowiada również za ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku tej warstwy warto wiedzieć, że różnić ona może się zależnie od swojego docelowego zastosowania. Wykonana może być z tkaniny szklanej, włókniny poliestrowej, kompozytu poliestrowo-szklanego czy też z welonu szklanego. Kolejną warstwą, o której warto wspomnieć jest dolna i górna warstwa bitumu. Określa się ją jako warstwę izolacyjną. Bitum jest masą asfaltową i to właśnie ta masa zapewnia ochronę przed przesiąknięciem i wilgocią. Papa termozgrzewalna może różnić się oczywiście parametrami szczelności. Są one zależnie od grubości warstw i tego, jaki bitum został zastosowany przy produkcji.
Jaką papę termozgrzewalną wybrać najlepiej?
Papa dachowa i jej wybór jest bardzo szerokim zagadnienie. Wszystko tak naprawdę zależy od przeznaczenia. Przy wyborze trzeba koniecznie uwzględnić czy wykorzystamy ją tworząc systemy dachów zielonych, czy ma zwyczajnie służyć jako izolacja dachu płaskiego. Papy termozgrzewalne, jak wspomniano wyżej mogą się różnić parametrami jak też materiałami, z których zostały wykonane. Nie warto zatem sugerować się ceną, lecz właśnie sposobem wykonania i właściwościami izolacyjnymi, które spełnią dane wymagania.