Prawidłowa postawa ciała to kwestia, którą wiele osób ignoruje – niewiele zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia może mieć jej zaniedbanie. Specjaliści oraz organizacje medyczne nie mają wątpliwości co do tego, że różnego rodzaju wady postawy to choroba cywilizacyjna, na którą szczególnie mocno narażone są dzieci. Dlaczego jest to tak duży problem i co można zrobić, by z nim walczyć?
Czym są choroby cywilizacyjne?
Chorobami cywilizacyjnymi nazywamy różnego rodzaju dolegliwości i schorzenia, które mają związek z rozwojem cywilizacji i tym samym zmianą w stylu życia ludzi i ich przyzwyczajeniach. Wady postawy zaliczają się do tego grona, ponieważ w większości przypadków wynikają one z prowadzenia bardzo powszechnego dziś siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej. Bardzo duże grono pacjentów spędza w pozycji siedzącej większość swego czasu – w ten sposób pracują i odpoczywają. Jednocześnie ciągły pęd i brak czasu sprawia, że wiele z nich nie ma możliwości lub sił na podjęcie profilaktycznej aktywności fizycznej, która pozwala regulować postawę.
Dlaczego wady postawy są problemem?
Wbrew powszechnej opinii wady postawy nie są problemem jedynie natury estetycznej, choć dla wielu młodych osób ta kwestia jest zdecydowanie najważniejsza. W końcu zgarbione plecy czy koślawe kolana narażają je na krytykę otoczenia, prowadzą do obniżenia samooceny. Nie należy jednak zapominać, że wady postawy z czasem mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze dolegliwości dorosłego życia – to one między innymi przyczyniają się do problemów z układem oddechowym, układem krążenia, zwyrodnień układu kostnego i bólu uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza i specjalistyczne leczenie – pomoc w tym zakresie możemy znaleźć m.in. w ofercie przychodni Medan.
Kogo dotyczy problem wad postawy?
Na wady postawy cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci. Dane statystyczne wskazują na ogromną skalę problemu – szacuje się, że nawet do 90% dzieci w wieku szkolnym ma płaskostopie lub skrzywienie kręgosłupa. Jednocześnie bardzo niewielka cześć tej grupy cierpi na wady wrodzone – w większości są one nabyte przez niesprzyjające warunki oraz zaniedbania, np. spędzanie od kilku do kilkunastu godzin dziennie w pozycji siedzącej, długotrwałe noszenie zbyt ciężkiego plecaka na jednym ramieniu, niedostosowanie wysokości biurka do wzrostu bądź brak jakiekolwiek aktywności sportowej.