Proces produkcyjny musi być dokładnie zaplanowany i opracowany w taki sposób, aby możliwe było zautomatyzowanie pracy i wyeliminowanie jak największej liczby błędów. Pomocne są różnego rodzaju urządzenia sprawdzające, m.in. testery end of line. Jak działają i dlaczego są ważne?
Co to są testery end of line?
Prawidłowo zaplanowana linia produkcyjna sprawdzi się w wielu przedsiębiorstwach. Wykorzystuje się je praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu – przy produkcji żywności, kosmetyków, sprzętów czy samochodów. Aby mieć pewność, że każdy etap produkcji jest wykonany prawidłowo, a wykonany element spełnia założone normy, linie montażowe wyposażone są w specjalne urządzenia sprawdzające, tzw. testery.
W zależności od ich funkcji są instalowane w różnych miejscach na linii. Jednymi z najważniejszych są testery end of line. Są one umieszczane na końcu procesu produkcyjnego. Ich główną funkcją jest sprawdzenie, czy gotowy produkt, który zszedł z taśmy produkcyjnej, jest gotowy do sprzedaży. Urządzenia za pomocą laserów i czujników sprawdzają wagę produktu, jego wymiary oraz porównują go do modelu wzorcowego. Analiza wykonywana jest na podstawie specjalnego oprogramowania, w którym wcześniej określone zostały normy i wymiary konieczne do przestrzegania. Testery end of line pozwalają znaleźć wadliwy towar i w porę wyeliminować go z dopuszczenia do sprzedaży.
Na co zwrócić uwagę podczas budowy linii montażowych?
Budowa linii montażowych musi zostać dokładnie zaplanowana, aby była funkcjonalna i wydajna. Dobrze jest zmaksymalizować użycie elementów automatycznych. Przyspieszą one pracę i pozwolą zwiększyć wydajność całego procesu. Ważna jest synchronizacja poszczególnych etapów. Pozwoli ona zachować płynność produkcji i uniknąć zatorów. Dobrze jest również wyposażyć linię w urządzenia sprawdzające, które pozwolą w porę zareagować na wszelkie odchylenie od normy i wyeliminować z produkcji uszkodzony lub źle wykonany element. W efekcie pozwoli to uniknąć sytuacji związanych z reklamacją towarów.