Projektowanie publicznych terenów zieleni może obejmować różnego rodzaju projekty o charakterze ozdobnym lub wypoczynkowym. Ich umiejscowienie w przestrzeni miejskiej wpływa na komfort korzystania z nich i zwiększa ich użyteczność.
Projektowanie publicznych terenów zieleni – o czym warto pamiętać?
Projektowanie publicznych terenów zieleni w Gdańsku ma na celu maksymalizację użyteczności danej przestrzeni. Powinna być ona w pełni dostępna dla mieszkańców w różnym wieku, o różnym stanie zdrowia i zróżnicowanych potrzebach. Ławki z oparciem, wiaty, śmietniki, stojaki na rower czy hulajnogę – to podstawowe elementy małej architektury parkowej. Są niezbędne w każdej przestrzeni miejskiej. Ogromne znaczenie ma także dobór oświetlenia, który zwiększa poczucie bezpieczeństwa w okolicy, a także wydłuża czas korzystania z danego terenu w ciągu doby. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń jest nie tylko bardziej funkcjonalna, ale także zwiększa prestiż danego miejsca. Okolica zyskuje na znaczeniu, przyciągając inwestorów chcących zakładać tu siedziby swoich firm czy nabywających nieruchomości.
Ekspertyza dendrologiczna – na czym dokładnie polega?
Drzewa w przestrzeni miejskiej są bardzo ważne. Dostarczają tlenu i cienia, a także pochłaniają szkodliwe substancje. Jednak czasami rodzą pewne komplikacje. Nadmiernie rozrośnięte lub stare drzewa mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia mieszkańców. Ekspertyza dendrologiczna w Gdyni pozwala szybko zdiagnozować ewentualne problemy, określić stopień ryzyka przewrócenia się drzewa oraz ułatwić podjęcie decyzji dotyczącej jego wycinki. Wszelkiego typu miejskie skwery czy parki wymagają ciągłej pielęgnacji i nadzoru ze strony człowieka. Nasadzenia na skutek burzy, chorób czy procesów starzenia z czasem niszczeją. Niezaopiekowane mogą stać się niebezpieczne i wywołać sporo zniszczeń na danym terenie. Stąd też ekspertyza dendrologiczna bywa niezbędna w wielu różnych sytuacjach.