Księgowość to skomplikowana dziedzina, która wymaga dużych zdolności matematycznych i analitycznych. Osoba, która się tym zajmuje, musi być w pełni skupiona na wykonywanym zadaniu, gdyż najmniejszy błąd może dużo kosztować i sprowadzić na nas kontrolę. Aby wiedzieć jaką formę księgowości wybrać, warto najpierw zapoznać się z tematem i dowiedzieć czym tak naprawdę jest księgowość.
Czym zajmuje się księgowość i kto może zostać księgowym?
Księgowość to dziedzina ściśle powiązana z rachunkowością. Polega ona na rejestrowaniu stanu majątkowego oraz źródeł finansowania. Inaczej mówiąc, jest to nadzór nad wszystkimi zdarzeniami gospodarczymi, które oddziałują na powiększenie lub pomniejszenie majątku. Księgowość w Śródmieściu we Wrocławiu obejmuje prowadzenie ksiąg i różnego typu dokumentów, które zawierają wpływy, wydatki, a także wszystkie ważne dla firmy transakcje.
W zawodzie księgowego może pracować osoba, która ukończyła studia ekonomiczne lub kurs rachunkowości. Ważne, aby ktoś taki miał doświadczenie i sprawnie posługiwał się dostępnymi programami księgowymi. Księgowy poza doświadczeniem musi regularnie się doszkalać, ponieważ ustawy dotyczące księgowości nieustannie się zmieniają.
Jakie są typy księgowości?
Księgowość dzieli się z reguły na dwa typy ze względu na rodzaj ewidencji księgowej. Jest to tak zwana księgowość uproszczona oraz księgowość pełna. Jak sama nazwa mówi, księgowość uproszczona to mniej skomplikowana forma. Jeśli chodzi o rozliczanie podatku w Śródmieściu we Wrocławiu i księgowość pełną, jest to bardziej zawiłe i kompleksowe, dlatego do tej formy zazwyczaj zatrudnia się specjalistyczne biuro.
Wiele osób zastanawia się, którą z form księgowości wybrać. Wersja uproszczona jest idealna głównie dla spółek partnerskich, spółek jawnych osób fizycznych, spółek cywilnych i dla osób cywilnych, których przychody są mniejsze niż dwa miliony euro za rok. Księgowość pełna dedykowana jest spółkom komandytowym, akcyjnym, spółkom z o.o. i innym, które te dwa miliony przekroczyły. Co ciekawe, firma może dobrowolnie wybrać pełną księgowość, mimo że nie jest do tego zobowiązana.