Te niewielkie owady, towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Są uciążliwe, szybko się rozmnażają i poważnie wpływają na społeczne relacje, budząc negatywne emocje. Poza tym wszy prowadzą do różnych chorób, dlatego lepiej ich unikać. Co robić, by nie zadomowiły się na głowie Twojego dziecka?
Wszawica to problem, który dotyczy przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, ale nie oznacza, że dorośli nie są nią zagrożeni. Kluczową rolę odgrywa przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami zarażonymi. Co zrobić, kiedy zarazi się Twoje dziecko? Po pierwsze zaopatrz się w preparaty na wszy, które niszczą pasożyty oraz ich jaja, skutecznie zapobiegając niekontrolowanej inwazji owadów. Przyda się również gęsty grzebyk do ich wyczesywania.
Jak usunąć wszy z głowy dziecka?
Wszawica wymaga nie tylko zneutralizowania pasożytów, ale też usuwania ich jaj – gnid, które przyczepiają się do włosów. Bez całkowitej likwidacji jaj nie jest możliwe całkowite wyleczenie. Najskuteczniejsza jest metoda chemiczna, czyli zastosowanie specjalnego środka – szamponu, sprayu lub pianki, które zawierają permetrynę i piretroidy. Preparaty te niszczą gnidy i powodują ich odpadanie od włosów. Należy jednak uważać przy stosowaniu takich środków i zawsze dokładnie przestrzegać instrukcji producenta.
Możesz również nałożyć na włosy dziecka balsam lub odżywkę i dokładnie rozczesać je szczotką. Następnie zanurz gęsty grzebień w wodzie z octem jabłkowym i przeczesz nim ponownie włosy. Octowa kąpiel rozluźni kleszcze gnid, dzięki czemu łatwiej je usuniesz. Sprawdza się także metoda olejowa, czyli nakładanie na włosy dziecka oleju roślinnego (oliwa z oliwek, olej kokosowy, olejek z drzewa herbacianego) i owijanie głowy folią spożywczą. Taki turban pozostawia się na około godzinę, a następnie rozczesuje włosy grzebieniem, żeby usunąć gnidy.
Jak zapobiec wszawicy?
W czasach, kiedy wszyscy dbamy o czystość, a w aptekach jest wiele preparatów przeciw wszom, nadal istnieje duże ryzyko zarażenia się tymi owadami. Przenoszą się one z jednego żywiciela na drugiego przez zarażenie, czyli przechodzą z jednej osoby na drugą. Nie ma znaczenia czy środowisko, do jakiego trafią, jest czyste czy nie, gdyż adaptują się do każdych warunków. Żeby je zwalczyć, niezbędna jest specjalna kuracja lecznicza.
Rozwojowi wszawicy sprzyjają nieprzeciętne zdolności owadów do rozmnażania. Dorosły owad może złożyć dziennie do 10 jaj. W ciągu całego cyklu swojego życia łączna liczba gnid złożonych przez jednego pasożyta może wynieść od 100 do nawet 200. Są one przyczepiane do nasady włosa za pomocą specjalnej, lepiącej substancji, przez co zwykłe mycie głowy nie jest w stanie ich zlikwidować. Jak zatem zredukować ryzyko zarażenia?
Oprócz stosowania higieny (częste mycie włosów, korzystanie z własnych ręczników, pościeli i ubrań) często sprawdzaj głowę dziecka. Niech unika ono bezpośredniego kontaktu z osobami zarażonymi – obowiązkowo wyklucz dzielenie się szczotkami, grzebieniami, czapkami czy innymi akcesoriami do włosów. Zachowaj z dzieckiem ostrożność podczas wizyt w miejscach publicznych, takich jak szkoły, świetlice czy wypożyczalnie strojów, gdzie istnieje największe ryzyko zarażenia.