Aukcja najdroższych numizmatów w Warszawie

numizmaty
Złota moneta z motylem, którą król podarował swojej metresie – słynnej hrabinie Cosel – pójdzie pod młotek 25 września w hotelu Raffles Europejski. 

Imponujący podarunek Augusta II Mocnego nie będzie jedynym unikatowym obiektem w katalogu – kolekcjonerzy i inwestorzy licytować będą m.in. jedyny znany egzemplarz tzw. portugała koronnego Zygmunta III Wazy z 1614 r. Legendarna moneta będzie miała cenę wywoławczą 400 000 zł.

Historyczną aukcję najcenniejszych królewskich monet przeprowadzi stołeczny Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk – wiodący numizmatyczny dom aukcyjny w Polsce. Jak wskazują dane sprzedażowe, krajowy rynek dawnych monet odnotował w czasie pandemii zwyżki rzędu 35-50 proc.

Hrabina Cosel, kontrowersyjna królewska faworyta

Datowany na 1709 r. talar z ozdobnym motylem wybity został w mennicy drezdeńskiej w pojedynczym egzemplarzu, na specjalne zamówienie władcy. Otto Merserburg, kolekcjoner i znawca monet saskich, wiąże ten nietypowy gest z postacią Anny Konstancji von Hoyn, znanej jako hrabina Cosel – królewskiej faworyty, głośnej bohaterki powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz produkcji filmowych. Podobne monety z motylem wykonane zostały w srebrze dla potrzeb gier karcianych na jej osobistym dworze, który rocznie kosztować miał monarchę tyle, co utrzymanie ośmiotysięcznego oddziału wojska.

– Mimo że to nie najwyżej wyceniona moneta w naszym katalogu, rzeczywiście budzi niesamowite poruszenie wśród kolekcjonerów. Mówimy o prawdziwym zabytku, który niewątpliwie król osobiście trzymał w dłoni. Unikatowy egzemplarz, który polecił wykonać w złocie, licytowany będzie od poziomu 250 000 zł, jednak trudno szacować, jaka może być jego wartość końcowa – komentuje Michał Niemczyk, reprezentujący w swojej rodzinie już czwarte pokolenie marszandów i numizmatyków.

Moneta cenniejsza niż porsche

Najcenniejsza pozycja w katalogu to również wybity w złocie portugał koronny przedstawiający króla Zygmunta III Wazę w paradnej zbroi z najdrobniejszymi detalami. Obszerna moneta przetrwała w zachwycającym stanie od 1614 r., kiedy wybita została w mennicy bydgoskiej. Na jej wartość wpływa również fakt, że była własnością Henryka Karolkiewicza, najsłynniejszego kolekcjonera polskiego mennictwa w Stanach Zjednoczonych. Rekordowa kwota, za jaką wylicytowano monetę Zygmunta III Wazy, padła w 2018 r. i wyniosła blisko 2 mln dolarów.

– To jedyny zachowany egzemplarz portugała koronnego o masie 10 dukatów, a pochodzenie z legendarnej kolekcji Karolkiewicza sprawia, że mamy do czynienia z obiektem najwyższej, muzealnej klasy. Ten sam egzemplarz ilustrowany jest w książkach i opisywany przez badaczy jako absolutny unikat, którego nie posiadał w swoich zbiorach nawet Emeryk Czapski, którego największa kolekcja polskich monet znajduje się dziś w Muzeum Narodowym w Krakowie – komentuje Michał Niemczyk.

Jak dodaje ekspert, numizmatyka nie musi być jednak pasją wiążącą się z wydawaniem setek tysięcy złotych – w zależności od rzadkości, w królewską monetę zainwestować można już od 200 zł.

Oprócz unikatowych złotych monet 25 września na licytację trafi również najlepiej zachowany egzemplarz denara pierwszego króla Polski. Moneta Bolesława Chrobrego w typie Princes Polonie widnieje na współczesnym banknocie 20-złotowym. Jej wiek szacowany jest na około 1000 lat, a licytowana będzie od 30 000 zł.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz