Blachy trapezowe – czym są i jakie znajdują zastosowanie

dachy

Na rynku znajdziemy bardzo dużo pokryć dachowych, a wśród nich trafić można na blachy trapezowe. Jest to specjalny rodzaj blachy falistej, która posiada przetłoczenia w kształcie trapezu. Czym dokładnie jest blacha trapezowa, czym się charakteryzuje i jakie znajduje zastosowania?

Czym jest blacha trapezowa?

Blacha trapezowa to rodzaj blachy falistej, który posiada przetłoczenia o kształcie trapezu, przez które można go bardzo łatwo rozpoznać. Blachy trapezowe w Słupsku najczęściej składają się z wykonanego z metalu rdzenia o grubości od 0,4 do 1 milimetra oraz specjalnej powłoki ochronnej mającej zapewnić im jak najdłuższą żywotność.

Materiał jakim jest blacha trapezowa jest niezwykle uniwersalny. Jego długość może wynosić od 90 centymetrów do nawet 12 metrów, a szerokość to od około 50 centymetrów do nawet ponad 150 centymetrów. Wytłoczenia z kolei mają zazwyczaj od 2 do 55 milimetrów. Są one profilem blachy, od którego zależy jej zastosowanie. Blachy trapezowe w Elblągu i w wielu miastach Polski mają bowiem całe mnóstwo zastosowań.

Gdzie stosowane są blachy trapezowe?

Blachy trapezowe zastosowanie znajdują oczywiście w budownictwie. Ich zastosowanie zależy od profilu czyli głębokości przetłoczenia. Blachy trapezowe o najniższym profilu o T4 do około T8 najczęściej są wykorzystywane jako podbitka bądź materiał elewacyjny. Blacha trapezowa spotykana na dachach domów jednorodzinnych ma za to najczęściej profil T14, czy też T18.

Wyższe profile są już z kolei przeznaczone do dużych obiektów przemysłowych takich jak spore fabryki, hale produkcyjne bądź hale magazynowe. Tam stosuje się blachy o profilu wynoszącym nawet T35 czy też T55.

Jakie są zalety blachy trapezowej?

Największe zalety blachy trapezowej to przede wszystkim jej cena. Materiał ten ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny, a do tego jest on bardzo wytrzymały. Do tego jest on odporny na zmiany temperatur, a ponadto radzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi dzięki temu, że blacha jest pokrywana specjalną powłoką ochronną.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz