Co powoduje hamowanie apetytu? Leki czy domowe sposoby?

utrata wagi

Babcie chwalą zwiększony apetyt swoich wnuków jako oznakę zdrowia. Głód może się nasilać jako naturalna reakcja organizmu: jedzenie jest podstawową potrzebą. Jednak w wieku dorosłym ciągły głód może prowadzić do przybierania na wadze, problemów trawiennych lub innych problemów, których trudno się pozbyć.

Hamowanie apetytu i utrata wagi

Zwiększony apetyt powoduje skłonność do jedzenia tłustych, wysokokalorycznych potraw, słodyczy lub pieczywa. Warzywa lub owoce są ostatnią rzeczą na talerzu. Takie zniekształcenie diety prowadzi do nadmiernego spożycia kalorii, które są magazynowane w postaci tłuszczu. Po okresie dużego spożycia lub rozwoju otyłości pojawia się chęć schudnięcia. Nie da się jednak zrzucić zbędnych kilogramów bez zmniejszenia wielkości i kaloryczności porcji. Dlatego trzeba szukać skutecznych sposobów na stłumienie chęci jedzenia.

Istnieją https://dietetyk.edu.pl/co-powoduje-hamowanie-apetytu-leki-czy-domowe-sposoby/, ale można wyróżnić 7 głównych metod, które można stosować pojedynczo lub w połączeniu:

 • Przyjmowanie kompleksów witaminowych;
 • Stosowanie określonych produktów spożywczych w diecie;
 • Stosowanie tabletek zmniejszających apetyt;
 • Wyeliminowanie przyczyn psychologicznych;
 • Poprawa jakości snu;
 • Modyfikacja diety;
 • Leczenie określonych patologii.

Witaminy zmniejszające apetyt

Skłonność do przejadania się może wystąpić w przypadku niedoboru pewnych witamin i składników mineralnych. Dzieje się tak, ponieważ substancje te działają jako katalizatory reakcji biochemicznych w organizmie, pomagają w trawieniu pokarmów, wpływają na metabolizm. A kobiety, które chcą schudnąć, potrzebują dodatkowych dawek witamin.

Przyrost masy ciała jest czasami związany z witaminą B1, czyli tiaminą. Bierze czynny udział w metabolizmie węglowodanów. Niewielka jej ilość jest syntetyzowana w jelitach, reszta pochodzi z pożywienia. Niedobór witamin jest szkodliwy dla organizmu, co prowadzi do nagłej utraty apetytu i zaparć. Nadmiar tiaminy przyspiesza perystaltykę jelit, zaburza wchłanianie składników odżywczych. Dlatego jednocześnie zwiększa głód i prowadzi do wyczerpania. Aby jednak uzyskać optymalną dawkę witaminy B1 na dobę, można przyjmować kompleks witaminowy.

Inne witaminy i minerały również mogą pomóc w utracie wagi. Normalizują one metabolizm komórkowy i chronią błony komórkowe przed utlenianiem przez wolne rodniki tlenowe. Dlatego, aby hamowanie apetytu było bezpiecznie, należy uzupełniać bilans witaminowy za pomocą produktów uzupełniających niedobory witamin w organizmie.

Środki powodujące hamowanie apetytu

Zdrowa dieta pomaga także w walce z przejadaniem się. Istnieją pokarmy, które pobudzają apetyt i zwiększają wydzielanie soków trawiennych. Należą do nich:

 • Ostre przyprawy, trochę pikantnych ziół;
 • Alkohol;
 • Napoje gazowane;
 • Słodycze: cukierki; ciastka.

Słodycze i alkohol szybko zwiększają stężenie glukozy we krwi, ale potem równie szybko je obniżają. Mózg sygnalizuje brak glukozy i pobudza głód. Można na to wpłynąć poprzez zmianę nawyków żywieniowych. W tym celu należy częściej włączać do swojego jadłospisu awokado, płatki owsiane i szpinak. Naturalna czarna kawa, bez cukru i innych dodatków, zmniejsza apetyt.

Pokarmy bogate w błonnik tłumią głód i zapobiegają przejadaniu się. Aby nie odczuwać głodu w ciągu dnia, należy jeść jabłka, ogórki, ananasy i owoce cytrusowe. Tabletki są popijane wodą, po czym zwiększają swoją objętość i dają uczucie sytości. Pomaga to szybko schudnąć w domu i nie jest szkodliwe dla organizmu.

Tabletki zmniejszające apetyt

Można przyjmować specjalne tabletki wspomagające odchudzanie i zmniejszające ochotę na podjadanie. Powinny być one jednak przepisywane przez lekarza, aby przewidzieć ryzyko i możliwe skutki uboczne.

Do zatwierdzonych leków, które powodują hamowanie apetytu należą kapsułki Reduxin. Działanie leku na mózg polega na tym, że jego substancja czynna blokuje wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny przez komórki nerwowe. Te neuroprzekaźniki zachowują swoje działanie na receptory neuronalne i utrzymują uczucie sytości, apetyt się nie pojawia. Jednocześnie lek wpływa na brązową tkankę tłuszczową i stymuluje utratę masy ciała.

Aby uczucie głodu utrzymywało się jak najdłużej, lek zawiera celulozę. Pochłania wodę, zwiększa objętość, a dodatkowo zapewnia uczucie sytości.

Hamowanie apetytu za pomocą środków ludowych

Aby zmniejszyć apetyt, można stosować w domu tradycyjne metody leczenia. Obejmują one nie tylko rośliny lecznicze, ale także pewne przydatne środki lecznicze.

Laski cynamonu lub olejki eteryczne mogą sprawić, że głód stanie się mniej odczuwalny. Kilka kropli mięty pieprzowej, wanilii lub grejpfruta wieczorem pomoże stłumić chęć zjedzenia czegoś przed snem. Małą laskę cynamonu można nosić zawsze przy sobie, aby wdychać jego aromat i tłumić głód.

Ludowe środki lecznicze mogą zmniejszyć apetyt, jeśli są stosowane regularnie. Pomocne mogą być napary z kopru włoskiego, ziela kopru włoskiego, mięty pieprzowej i ruszczyka kolczastego. Często kobiety uzupełniają swoje efekty sianem, które przyspiesza perystaltykę i zmniejsza masę ciała. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu go w domu, ponieważ jest toksyczny.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz