Co warto zobaczyć w Tatrzańskim Parku Narodowym?

tatrzanski park narodowy

Patrząc na panoramę Tatr z dalszej perspektywy, aż trudno uwierzyć, jakie bogactwo kryją w sobie nasze najwyższe góry. Wystarczy wkroczyć na tatrzańską perć, by zafascynować ich niezwykłym pięknem, niepowtarzalnymi formacjami skalnymi i nienaruszoną ręką człowieka przyrodą. Zanim jednak wybierzesz się w góry, przeczytaj, co warto zobaczyć w Tatrzańskim Parku Narodowym i dowiedz się, od czego zacząć przygodę w Tatrach.

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy jest jednym z 23, a jednocześnie jednym z większych parków narodowych w Polsce. Powstał w 1955 roku i obejmuje całe polskie Tatry. Powierzchnia TPN wynosi 21197 ha, z czego ok. 70% to lasy i kosodrzewiny, natomiast pozostał część to murawy wysokogórskie, skały i wody. Pod ścisłą ochroną znajduje się prawie 11,5 tys. ha. Tatry zamieszkuje wiele okazów fauny, wśród których królem jest niedźwiedź brunatny. Wśród bogatej flory spotkać można wiele rzadkich i endemicznych gatunków. Nasze największe góry ze swoimi szczytami, przełęczami, graniami i upłazami stanowią niezwykłą atrakcję dla turystów oraz wszystkich poszukujących ekstremalnych wyzwań. Również dla narciarzy, wspinaczy i grotołazów.

Zanim wyruszysz w góry…

Od dawna stosowana zasada mówi, że najważniejsza jest dobra baza wypadowa. Dlatego, zanim wyruszysz na tatrzańskie szlaki, znajdź dobry hotel z widokiem na Giewont. Spokojny hotel w Tatrach przy Tatrzańskim Parku Narodowym zapewni Ci nie tylko komfortowe pokoje z łazienkami, ale także łatwy dostęp do szlaków górskich. Dobrym miejscem na wypady w Tatry jest butikowy i ekologiczny Hotel Eco Tatry, który oferuje pożywne śniadania, przygotowane z regionalnych produktów oraz możliwość relaksu w strefie SPA.

Atrakcje Tatrzańskiego Parku Narodowego

Choć w ogólnym przekonaniu wizyta w Morskim Oku i na Kasprowym Wierchu jest obowiązkowa, wiele osób omija te przepełnione turystami miejsca. Wolą podziwiać piękno Tatr w bardziej kameralnych okolicznościach. Dlatego wybierają na przykład spacer do Doliny Pięciu Stawów Polskich, gdzie w ciemnej toni Przedniego Stawu przegląda się jedno z piękniejszych tatrzańskich schronisk. Mogą także skorzystać z uroków znajdującej się nieopodal hotelu Drogi po Reglami lub wejść do pobliskiej Doliny Kościelskiej. Szukają wrażeń w Tatrach Zachodnich, gdzie szlaki są równie piękne, lecz trochę łatwiejsze. Bardziej zaawansowani turyści mogą pokusić się o zdobycie Giewontu droga przez Dolinę Małej Łąki.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz