Czujniki czadu i ich zastosowanie

pexels max vakhtbovych 6207945 1

Coraz nowsze rozwiązania technologiczne, które wykorzystujemy w naszych domach sprawiają, że możemy czuć się bardziej bezpiecznie. Mimo wszystko każde urządzenie potrafi ulec uszkodzeniu, dlatego tak ważne jest, aby dodatkowo chronić siebie i swoich najbliższych przed wpływami szkodliwych substancji. Jedną z nich jest czad, a dzięki specjalnym czujnikom możemy spać spokojnie.

Czad – czym jest?

Czadem nazywany jest potocznie tlenek węgla. W swojej nazwie posiada skrót CO, który oznacza tlenek węgla. Jest on nieorganicznym związkiem chemicznym z grupy tlenków węgla. Występuje on w II stopniu utleniania się. Powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji organicznych i nieorganicznych. Jest nieco lżejszy od powietrza, nie posiada barwy, zapachu ani smaku. Jest przede wszystkim silnie trujący. Z tego też powodu warto zaopatrywać się w czujniki czadu.

Jak wyczuć tlenek węgla?

Czad jest bardzo niebezpiecznym związkiem, którego objawy wykryte zbyt późno mogą prowadzić do zatrucia lub poważniejszych konsekwencji. Pierwszym z nich może być wzmożony ból głowy, który ciągle przybiera na intensywności. Mogą pojawić się również nudności, zmęczenie i osłabienie. Warto też przyjrzeć się swojej skórze, która może stawać się coraz bardziej sina.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy doszło do zatrucia, koniecznie trzeba przewietrzyć pomieszczenie, wyjść z niego i zaczerpnąć świeżego powietrza. Zatrucie może mieć także lżejszy przebieg. Jeżeli odczuwamy brak apetytu, mamy kłopoty z zasypianiem czy osłabia się nasza pamięć to znak, że należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza.

Detektory gazu mogą przestrzec nas przed podnoszącą się ilością stężenia tego trującego związku. Ilekroć maksymalna wartość zostanie przekroczona, czujnik uruchamia alarm dźwiękowy oraz świetlny, informując o zagrożeniu. Najlepiej montować je w pomieszczeniu, w którym znajdują się piecyki naftowe, piece kaflowe czy kotłownie z piecami węglowymi. Aby mieć pewność, że detektor zadziała prawidłowo, należy umieścić go w pobliżu potencjalnego źródła emisji dwutlenku węgla.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz