Czym jest manipulator kulowy?

manipulator kulkowy

Manipulator kolkowy, czyli inaczej zwany jako Trackball, to urządzenie przypominające myszkę używaną do komputera, jego działanie jest podobne, jednak wykorzystuje się go w wielu innych miejscach niż przydomowe biurko. Tym, czym różni się od standardowej myszki z wyglądu to przede wszystkim duża kulka umiejscowiona z boku manipulatora. Oprócz wspomnianej kulki ma również dodatkowe przyciski oraz rolkę. Zastosowanie takiego urządzenia jest szerokie, ponieważ często wykorzystuje się je podczas pracy w Excelu, czy innych podobnych programach. Warto również wiedzieć, że manipulatory kulkowe wykorzystuje się nawet w wojsku, gdzie są bardzo pomocne przy modułach radarowych. To, co je charakteryzuje to z pewnością wysoka czułość, która jest nieporównywalna do zwykłej myszki oraz równie wysoka precyzja. Co jeszcze warto wiedzieć o takim urządzeniu, jakim jest manipulator kulkowy?

Zastosowanie manipulatora kulkowego

Manipulator kulkowy to niezwykle czułe i precyzyjne urządzenie, nic dziwnego więc, że wykorzystuje się go również w sektorze wojskowym. Stacje meteorologiczne to również obszar, gdzie manipulator kulkowy znajduje swoje zastosowanie, jego budowa, która ma dodatkową kulkę ułatwiającą sterowanie, daje większe możliwości i jest o wiele bardziej precyzyjna niż zwykła myszka. Manipulator kulkowy szczególnie chwalą sobie osoby, które zajmują się projektowaniem 3D. Mogłoby się wydawać, że manipulator kulkowy to specjalistyczne urządzenie, które w domu nie znajdzie swojego zastosowania, jednak może być ono jeszcze lepszym wyborem niż zwykła myszka, ponieważ za pomocą trackballa można przesuwać kursor na ekranie bez przesuwania urządzenia, dzięki temu nie potrzebuje ono dużo miejsca i świetnie sprawdza się na małych biurkach. 

Co jeszcze warto wiedzieć o trackballu?

Manipulator kulkowy jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które poświęcają dużo czasu na pracy myszą, dzięki zastosowaniu trackballa nasz nadgarstek nie jest obciążony w tak dużym stopniu, jak to jest w przypadku pracy ze zwykłą myszą.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz