Do czego służy laser światłowodowy?

pexels anamul rezwan 1145434

Obróbka przemysłowa wymaga stosowania możliwie jak najbardziej precyzyjnych narzędzi. Do takich należą różnego rodzaju lasery, w tym laser światłowodowy, który mimo tego, iż nazwa wskazuje, że jest powiązany z bardzo szybkim internetem, to z liniami światłowodowymi ma tylko kilka punktów wspólnych. Do czego służy laser światłowodowy i kto go wykorzystuje?

Kto wykorzystuje laser światłowodowy?

Firmy wykorzystujące laser światłowodowy to przede wszystkim przedsiębiorstwa, które operują w gałęziach nowoczesnego przemysłu i używają takiego lasera do obróbki różnych materiałów, a w szczególności metalu. W ten sposób tworzą one bardzo precyzyjne maszyny i kształty.

Pracując z narzędziami takimi jak laser światłowodowy konieczna jest jednak dobra filtrowentylacja, która będzie oczyszczała powietrze w zakładzie i zbierała wszystkie gazy radioaktywne, czy też alergizujące oraz cząstki stałe będące skutkami ubocznymi obróbki róznych surowców w tym na przykład metali.

Na jakiej zasadzie działa laser światłowodowy?

Działanie lasera światłowodowego jest niezwykle proste. Wykorzystuje on fotony, które emitowane są przez specjalne i mocne laserowe diody, które następnie wysyła się przez kabel światłowodowy. W ten sposób powstaje specjalny laser. Jego działanie nie byłoby możliwe gdyby nie włókno światłowodowe, czyli materiał podobny do tego, z którego tworzy się telekomunikacyjne linie światłowodowe dostarczające między innymi internet do różnych miejsc świata.

Laser światłowodowy składa się z trzech wartsw, Wewnętrzna to właśnie to włókno światłowodowe, które odpowiada za przenoszenie wiązki lasera. Dookoła niej stworzona jest specjalna warswa mająca formę płaszcza wewnęrznego. Odbija on laser i pozwala na jego emisję. Z kolei otoczenie przed niektrolowaną emisję lasera zabezpieczea specjalna warstaw zewnętrzna, dzięki której laser jest ponadto bardzo cienki i niezwykle precyzyjny. W ten sposób można używać go do bardzo precyzyjnej i wydajnej obróbki.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz