Sprzęty ogrodnicze, które pomagają utrzymać nam nasz zielony zakątek w ładzie same też wymagają specjalnego traktowania. Zwłaszcza te spalinowe, jak kosiarki, kosy, nożyce, wertykulatory czy traktorki. Warto dbać o nie przez cały okres a nie tylko od święta – dzięki temu będą służyły nam przez lata i rzadziej się psuły. Zatem jak sobie z nimi poradzić?
Zaczynamy od czyszczenia
Zarówno kosiarki, jak i podkaszarki należy dokładnie oczyścić z resztek trawy i innych zanieczyszczeń. Jeśli posiadamy kosiarkę z koszem – dokładnie oczyścić także jego obudowę, np. przy pomocy myjki ciśnieniowej (możemy to zrobić nawet na myjni samochodowej). Przy tej czynności należy uważać, by nie przechylić sprzętu za mocno, aby nie przelać oleju do filtra powietrza i nie uszkodzić silnika. Robimy to delikatnie – przechylając go na boki.
Smarowanie części
Chociaż raz w sezonie warto poświęcić chwilę na dokładne smarowanie ruchomych części naszych maszyn (uchwyt startowy, dźwignia gazu, łożyska). Najlepiej skorzystać ze specjalnych preparatów zawierających olej i delikatne, chociażby przy pomocy ściereczki przesmarować wszystkie części uważając przy tym na silnik i elementy napędowe.
Wybór paliwa
Gdy korzystamy z benzyny alkilatowej, możemy przechowywać ją znacznie dłużej niż zwykłą benzynę. Co ważne – i przyznajmy wygodne – nie ma potrzeby zlewania paliwa ze zbiornika urządzenia. Możemy spokojnie zostawić je na zimę! Uruchomienie urządzenia jest łatwe nawet po dłuższym czasie przestoju i nie wpływa to w żaden sposób na pogorszenie jakości pracy silnika. Dzieje się tak z powodu znacznie czystszego procesu spalania. Brak etanolu w benzynie zapewnia brak korozji elementów silnika i sprzętu, tak gdzie mają styczność z paliwem. Dodatkowo, wybierając takie paliwo unikasz pozostałości i śladów spalania wewnątrz komory urządzenia, takich jak np. nagar.
Stosowanie naszego wstępnie zmieszanego, gotowego paliwa eliminuje konieczność mieszania paliwa z olejem do silnika 2-suwowego. Oszczędza się czas i unika ryzyka nieprawidłowego zmieszania oraz eliminuje konieczność zlewania paliwa ze zbiornika urządzenia. – potwierdza Kamil Skorupski, prezes zarządu firmy Warter Fuels.
Benzyna alkilatowa jest niemal całkowicie pozbawiona niebezpiecznych związków takich jak benzen i węglowodory aromatyczne, dzięki czemu jest zdrowsza dla człowieka i jego otoczenia, nie mając negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.
Natomiast jeśli korzystamy ze zwykłej benzyny dostępnej na stacjach paliw – koniecznie musimy spuścić ją przed odstawieniem na zimę. Inaczej, przy próbie odpalenia na wiosnę nasz sprzęt będzie zupełnie bezużyteczny i nie odpali.
Ostrzenie
Końcówka lub początek sezonu to najlepszy moment na wymianę wszelkich ostrzy w naszych maszynach, zwłaszcza specjalnie wyprofilowanych noży w kosiarkach. Warto skorzystać z wolnej chwili i udać się z nimi do specjalisty.
Koniec sezonu
Z końcem sezonu należy odpowiednio przygotować się do przechowywania sprzętów ogrodniczych. Wszelkie urządzenia elektryczne możemy spokojnie powiesić np. w garażu. Natomiast te spalinowe wymagają odpowiedniego ustawienia – kosiarki stawiamy pionowo (tak, by nie wyciekło paliwo lub olej). Możemy też powymieniać w nich świece zapłonowe, wyjąć i przygotować akumulatorki (te, które tego wymagają) czy zaimpregnować ich obudowy. Wszystkie jednak najlepiej przechowywać w suchych pomieszczeniach, tak by nie ulegały korozji i zachowały dłużej swoją żywotność.