Jak działa prasa granulująca?

prasa granulujaca

Prasy granulujące, czyli tzw. granulatory, to bardzo istotne urządzenia związane z produkcją pelletu. To właśnie dzięki nim sucha i jednorodna mieszanina poddana wcześniejszej obróbce jest przetwarzana do formy niewielkich, łatwych do użytku granulek. Prasa znacznie usprawnia całość procesu produkcji. 

Wielofunkcyjne granulatory – jak działają?

Nowoczesna prasa granulująca poradzi sobie z obróbką różnych surowców. Urządzenie wykonuje pellet z wybranego rodzaju surowca np. wiórów drewnianych, części płyt, desek, słomy, papieru czy oczywiście trocin. Surowiec przed podaniem do paleciarki musi być wstępnie przygotowany. Prasa do pelletu jest urządzeniem ostatecznym w linii produkcyjnej pelletu.

Podstawowym zadaniem prasy jest formowanie granulek – dlatego też pelleciarki znane są jako granulatory. Obróbka polega na poddaniu wstępnie przygotowanej mieszaniny działaniu wysokiego ciśnienia, temperatury i wilgoci. Powstaje przy tym para. Granulki należy później wysuszyć zanim będą mogły zostać w odpowiedni sposób wykorzystane.

Kiedy korzysta się z prasy do pelletu?

Produkcja pelletu jest ważna w związku z zapotrzebowaniem na tanie, ekologiczne paliwo. Tego rodzaju materiał podczas spalania generuje mniej niekorzystnych dla środowiska substancji niż np. węgiel. Co za tym idzie, warto zainteresować się bliżej urządzeniami takimi jak prasy do pelletu – możliwa jest domowa produkcja z trocin lub wiórów.

Prasa powinna działać jak najbardziej wydajnie, co jest istotne zarówno przy zastosowaniu domowym jak i przemysłowym. Mała ilość ewentualnych odpadów i uzyskiwanie właściwej masy gotowego pelletu sprawia, że granulatory wiążą się ze znaczną oszczędnością. Trzeba też zwrócić uwagę, ile energii elektrycznej zużywa cała linia produkcyjna.

Przesiewacz do pelletu oraz co jeszcze może się przydać?

Linia produkcyjna do pelletu profesjonalna lub domowa składa się z kilku współpracujących urządzeń. Dzięki temu możliwe jest np. odpowiednie przygotowanie surowca wstępnego (suszarnie), lub późniejsze sortowanie (przesiewacz). Korzystanie z wysokiej jakości maszyn skutkuje wyprodukowaniem wartościowego opału.

Podsumowując, prasy granulujące, czyli inaczej paleciarki, są urządzeniami wykorzystywanymi w domu i w przemyśle do produkcji pelletu. Korzysta się z nich w ostatnim etapie prac.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz