Odpowiednie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży to pierwszy krok do tego, aby uzyskać za nią wysoką cenę. Nie wystarczy jednak wyłącznie posprzątać mieszkania – trzeba je także właściwie zaaranżować, tak aby kupujący mogli się do niego od razu wprowadzić. Jak przygotować się do sprzedaży nieruchomości?
Usunięcie rzeczy prywatnych
Sprzedając mieszkanie, należy być świadomym, że trzeba będzie usunąć z niego rzeczy prywatne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wyprowadzamy się z niego dopiero po zakończeniu transakcji, jednak wtedy trzeba oczywiście odpowiednio posprzątać wnętrza, tak aby nasze rzeczy nie wysuwały się na pierwszy plan. Pamiętajmy, że sprzątanie mieszkania to proces, który może zająć nawet kilka tygodni, w zależności od tego, jak wiele przedmiotów w nim pozostało. Zwróćmy uwagę, że w większości przypadków korzystnie jest zrobić porządek w mieszkaniu jeszcze przed wystawieniem go do sprzedaży. Rzeczy osobiste nie wyglądają bowiem efektownie na zdjęciach.
Aranżacja wnętrz
Jeszcze do niedawna uznawano, że nieruchomość wystawiana do sprzedaży nie wymaga ze strony właścicieli większej troski. Wystarczy odpowiednio ją posprzątać, a kupujący zaaranżują pomieszczenia we własnym zakresie. Niemniej jednak obecne trendy wskazują na to, że obowiązek ten leży po stronie dotychczasowego właściciela. Oczywiście, nie trzeba od razu przeprowadzać gruntownego remontu – wystarczy tylko delikatnie odświeżyć wnętrza, tak aby nadać im nowy blask. Jeśli nie chcemy zbyt dużo inwestować w nieruchomość, możemy sięgnąć po gotowe aranżacje kuchni, projekty salonu czy łazienki. Z drugiej strony, w im lepszym stanie znajduje się mieszkanie, tym większą kwotę można za nie uzyskać. Czasami wystarczy zainwestować kilkanaście tysięcy, aby podnieść cenę nieruchomości o kilkadziesiąt, zwłaszcza patrząc na to, co obecnie dzieje się na rynku.
Uregulowanie kwestii prawnych i zaległości
Zanim wystawmy mieszkanie do sprzedaży, warto uregulować jego sytuację prawną. W przeciwnym razie transakcja nie będzie mogła zostać przeprowadzona. Dotyczy to zwłaszcza tych nieruchomości, które stanowią współwłasność. Oczywiście, w takim przypadku również można wystawić je do sprzedaży, jednak upewnijmy się, że drugi właściciel nie ma nic przeciwko temu i zgodzi się podpisać umowę. Pamiętajmy również o uregulowaniu ewentualnych zaległości, czyli wszelkich rachunków za gaz, prąd czy wodę. Upewnijmy się, że nie mamy zaległości w płatnościach czynszu. Nawet najlepiej zorganizowanym osobom mogą zdarzyć się drobne opóźnienia czy nawet mogą one zapomnieć o tym, aby zapłacić za dany miesiąc. Niemniej jednak, jeśli chcemy sprzedać mieszkanie, jego sytuacja prawna i finansowa muszą być uregulowane w stu procentach. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego zamieszania i będziemy wiarygodni w oczach potencjalnych klientów.