Jak przygotować się do ciąży – co warto o tym wiedzieć?

ciaza

Planowanie ciąży to dla wielu osób jedno z najtrudniejszych zadań. Niestety zajście w ciążę nie jest wcale tak proste, jak może się wydawać i coraz więcej par może mieć z tym problem. Warto wiedzieć, że da się lepiej przygotować swój organizm do tego ważnego zadania, dzięki czemu można zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę. O czym trzeba wiedzieć i pamiętać? Tego można dowiedzieć się z naszego poradnika.

Jakie badania trzeba wykonać planując ciążę?

Decydując się na założenie rodziny trzeba najpierw zadbać o siebie i swoje zdrowie. Bardzo ważne jest to, by sprawdzić, czy stan zdrowia przyszłych rodziców jest utrzymany na dobrym poziomie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia starań. Najlepiej zdecydować się na wykonanie podstawowych badań takich jak:

  • Badania hormonalne dla kobiety i mężczyzny,

  • Ogólne badania krwi dla kobiety i mężczyzny,

  • Ogólne badanie moczu dla kobiety i mężczyzny,

  • Badanie ginekologiczne dla kobiety,

  • Cytologia,

  • USG piersi dla kobiety.

To podstawowe badania, które są w stanie określić, czy jest coś co może stać się przeszkodą na drodze do powiększenie rodziny.

Zmiany w diecie jakich trzeba dokonać, by dobrze się odżywiać i zwiększyć swoją szanse na zdrową ciążę

Minimum trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Najlepiej sięgać po duże ilości warzyw i owoców, które bogate są w cenne składniki odżywcze, jak witaminy i minerały. Nie można zapomnieć również o tym, by spożywać zdrowe oleje, takie jak olej z czarnuszki, olej lniany i rzepakowy. Lepiej unikać jedzenia fast-foodów, które bogate są w tłuszcze trans i mają bardzo negatywny wpływ na pracę organizmu. Zaleca się sięgnięcie po zdrowe przekąski, owsianki, które bogate są w błonnik pokarmowy. Warto również sięgać po nasiona chia lub nasiona lnu. Są one bogate w cenne kwasy tłuszczowe.

Walka ze stresem – czemu jest to takie ważne przed staraniami się o dziecko?

Stres jest największym wrogiem płodności. Jeśli w życiu osób starających się o dziecko jest za dużo stresu, to niestety ale poczęcie malucha może okazać się bardzo trudne. Warto zdecydować się na zastosowanie prostych metod walki ze stresem. To między innymi medytacja, joga, sport, a także ciepłe kąpiele ( dla kobiet) z olejkami eterycznymi. Mężczyźni w trosce o ilość i jakość plemników powinni unikać kąpieli w gorącej wodzie.

Pamiętając o tych kilku zasadach można spełnić swoje marzenie o posiadaniu dzieci.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz