Jak wybrać suchą karmę dla psa dostosowaną do jego wieku?

karma

Wybór odpowiedniej, suchej karmy dla psa nie należy do najłatwiejszych. W sklepach dla zwierząt znajdziemy sporo zróżnicowanych produktów, które różnią się od siebie parametrami. Czytając składy i analizując smaki, ciężko podjąć decyzję, co będzie najlepsze dla naszego psa. Jednym z ważniejszych kryterium wyboru jest sięgnięcie po karmę dostosowaną do wieku psa. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, kiedy należy zmienić model żywienia ze szczenięcego na dorosły i z dorosłego na jadłospis dla seniora.

Do najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierać suchą karmę dla psa jest wiek pupila, jego stan fizyczny oraz codzienna aktywność czworonoga. Podstawowy podział, jaki możemy znaleźć w sklepach zoologicznych to karmy suche dla szczeniąt, psów dorosłych i seniorów.

Karma sucha dla szczeniaka

Inne zapotrzebowanie energetyczne ma pies rosnący, a inne już dorosły osobnik. Różnica ta występuje również w przypadku szczeniąt różnych ras. Inaczej należy karmić szczeniaka rasy malej, inaczej olbrzymiej. Małe psy szybciej też osiągają swoją wielkość docelową, niż przedstawiciele ras dużych i olbrzymich. Warto mieć to na uwadze, wybierając konkretną, suchą karmę dla psa.

Sprawdź sklep dla zwierząt WyspaZwierzat.pl!

Właśnie ta długość wzrostu szczeniaków ras dużych i olbrzymich jest problematyczna dla właścicieli. Ważne jest, by nie skracać tej fazy zbyt wcześnie i podawać suchą karmę dla psów rosnących tak długo, jak jest to potrzebne. W niektórych przypadkach może to trwać nawet do 2 lat. Jeśli zdecydujemy się zbyt szybko podać karmę wysokoenergetyczną, zawierającą więcej tłuszczu niż białka, może to spowodować u zwierzęcia tycie, zamiast zwiększenie masy mięśniowej. Ponadto zbyt krótkie podawanie karmy wysokobiałkowej może zahamować wzrost zwierzęcia. Pamiętajmy zatem, by zapoznać się ze sposobem żywienia szczeniąt najlepszego dla danej rasy.

Karma sucha dla psa seniora

Drugim przejściowym momentem w życiu każdego psa jest czas, kiedy staje się on seniorem. To dość płynne wydarzenie i nie da się jednoznacznie określić, kiedy nasz pies faktycznie jest już w podeszłym wieku. Wiele zależy nie tyle od jego metryki, co od stanu organizmu i poziomu witalności. Średnio uważa się, że psy ras olbrzymich stają się stare już po przekroczeniu granicy 5 lat, duże 6, średnie 7, a małe 8. Warto o tym wiedzieć, gdyż oznacza to, że zmiana suchej karmy dla psa z wersji dorosłej na senioralną, przychodzi szybciej u większych zwierząt.

Sucha karma dla psa seniora zazwyczaj jest mniej kaloryczna, gdyż zwierzę nie jest już tak bardzo ruchliwe. Często zmienia się też jej konsystencja, kawałki są mniejsze i bardziej miękkie, by zwierzak mógł je z łatwością pogryźć. Zwróćmy również uwagę na dodatkowe składniki takie jak kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, witaminy, antyoksydanty, minerały. Wszystkie te substancje dodatkowo odżywią psa i poprawią jego kondycję.

A po wybór najlepszej karmy suchej dla szczeniaka, psa dorosłego czy seniora zapraszamy na Wyspazwierzat.pl.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz