Jak zniechęcić złodzieja do kradzieży? Oznakuj swój rower

bezpieczeństwo

Lato to najgorętszy czas kradzieży jednośladów – alarmuje policja. Jak się przed tym zabezpieczyć? Wpisz swój rower do policyjnego rejestru, zostanie oznaczony unikatowym numerem. Najbliższa okazja, by to zrobić już jutro.

Mówi się, że to okazja czyni złodzieja. Najważniejsza więc jest prewencja. Warto zabezpieczyć swój rower z jednej strony przez odpowiednie zapięcia, a z drugiej poprzez oznakowanie. – Jeśli złodziej będzie miał do wyboru rower oznakowany i nieoznakowany, to wybierze ten drugi. Nawet w przypadku zerwania naklejki z numerem, wciąż pozostaje jeszcze numer napisany tajnopisem, wpisany również do policyjnej bazy danych – zapewnia Łukasz Raczkowski z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Jeśli jednak złodziej mimo wszystko pokusi się na naszą własność, to dzięki rejestracji wzrasta prawdopodobieństwo odnalezienia roweru, a także ustalenia jego właściciela.

Zabezpiecz swoją własność

Rower można oznakować w każdym komisariacie, trzeba się jednak wcześniej umówić. Można to także zrobić bez wcześniejszego przygotowania w punktach, które współpracują z policją w ramach programu „Twój rower – Twoja własność”. Jednym z nich jest centrum handlowe Magnolia Park, które po raz kolejny włącza się do akcji. Najbliższa okazja na bezpłatne oznakowanie roweru już jutro.

Jak oznakować rower? Przyjdź z nim między 12.00 a 16.00 pod Magnolia Park. Weź ze sobą dowód osobisty i dowód zakupu roweru. Wypełnij krótki formularz z danymi osobowymi. W tym czasie policjanci oznaczą rower za pomocą niewidocznego markera oraz naklejki z numerem identyfikacyjnym, wpisanym do policyjnej bazy. Dostaniesz także dokument potwierdzający, że rower o tym numerze należy do Ciebie.

Sam naprawisz usterkę

Kradzieże to nie jedyny problem, przed którym stoją użytkownicy rowerów. Kolejnym są niespodziewane usterki. Wsiadając na jednoślad, musisz się liczyć z możliwością awarii, która może spotkać Cię po drodze. Dziurawa dętka, niedokręcone koło lub pedał, poluzowana linka hamulcowa – nawet wożąc ze sobą podręczny zestaw narzędzi nie zawsze będziesz w stanie naprawić usterkę. Z pomocą przychodzą samoobsługowe stacje naprawcze.

Takie stacje umożliwiają większość bieżących napraw jednośladów. Mają stojak serwisowy, pompkę rowerową na wszystkie rodzaje zaworów oraz zestaw narzędzi, m.in. wkrętaki, imbusy i klucze. Często są też oklejone kodami QR z instrukcjami napraw najczęstszych usterek – wystarczy zeskanować kod za pomocą smartfona. Dostępne są całodobowo i bezpłatnie.

We Wrocławiu znajdziesz je w różnych lokalizacjach. Dwie są na ulicy Legnickiej, pod centrum handlowym Magnolia Park. – Widzimy, jak wielu wrocławian przyjeżdża do nas na rowerach, dlatego systematycznie rozbudowujemy infrastrukturę. Mamy kilkadziesiąt stojaków, a teraz do jednej stacji naprawczej, którą odnowiliśmy, dołącza druga od strony sklepu Decathlon – wyjaśnia Joanna Sawośko-Duda z Multi Poland, dyrektor centrum handlowego Magnolia Park. – Co ważne, ze stacji mogą skorzystać nie tylko rowerzyści, aby naprawić usterkę; można w nich także napompować koła od wózków dziecięcych – dodaje.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz