Jakie akumulatory stosuje się w łodziach?

akumulator do lodzi

Zdajemy sobie doskonale sprawę, jak ważną funkcję spełniają akumulatory w samochodach. Nieczęsto się jednak zastanawiamy nad bateriami wyprodukowanymi z myślą o innych pojazdach i maszynach, takich jak np. łodzie. Przy ich wyborze również uwzględnia się podobne czynniki, co w przypadku samochodów, z drugiej jednak strony trzeba także pamiętać o braniu pod uwagę innych kryteriów.

Akumulatory do łodzi podobnie jak te samochodowe są zróżnicowane pod względem parametrów – prądu rozruchowego i pojemności. I chociaż różnią się jednak między sobą budową konstrukcji i poborem mocy, to oba typy produkowane są według tych samych technologii. Do najpopularniejszych należą:

  • akumulatory AGM – są jednym z najczęściej wybieranych wariantów i stanowią ważną część asortymentu wielu sklepów z akumulatorami. Dużym zainteresowaniem cieszą się, chociażby akumulatory Divine, które można znaleźć także w sklepie Batcar. Są cenione ze względu na wykonanie z włókna szklanego (elektrolit nie znajduje się w formie płynnej), a także ich dużą odporność na rozładowanie i przeciążenie,
  • akumulatory żelowe – również bardzo popularna kategoria. Mają solidną i szczelną konstrukcję, co wpływa na większe bezpieczeństwo, charakteryzują się znacznie większą pojemnością niż inne modele baterii,
  • akumulatory litowo-jonowe – są wyjątkowo odporne na zróżnicowane warunki pogodowe. Mimo wielokrotnego rozładowania i naładowania nadają się do użytkowania przez bardzo długi czas. Jednym z typów baterii tej kategorii są akumulatory Li-Ion. Dzięki temu, że mają niewielkie gabaryty i są relatywnie lekkie, nadają się do małych łodzi.

Jeśli chodzi o zwykłe, tradycyjne akumulatory, to również cieszą się dużym zainteresowaniem m.in. dzięki atrakcyjnej cenie. Jak mówi pracownik sklepu z akumulatorami Batcar: Akumulatory z płynnym kwasem cechują się żywotnością nawet kilkukrotnie krótszą w porównaniu do modeli żelowych i AGM. Często ich główna rola sprowadza się do funkcji akumulatorów rozruchowych. Stanowią również wydajne źródło zasilające systemy i instalacje, w które wyposażone są łodzie.

W razie niedostatecznej wiedzy na temat akumulatorów lub wątpliwości czy dany model będzie odpowiedni, zamiast ryzykować niewłaściwym wyborem, warto poprosić o pomoc specjalistów.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz