Kwaszonki są coraz chętniej witane na polskich stołach ponieważ gwarantują sporo właściwości prozdrowotnych. Mają oczywiście także mnóstwo walorów smakowych. Obecne od wieków w polskich jadłospisach, ale przez wiele dekad ignorowane, obecnie wracają w wielkim stylu. Termin kwaszonek odnosi się do różnych warzyw, które można kwasić lub jak kto woli, kisić. Nazewnictwo jest tutaj zamienne.
Jakie są w Polsce najpopularniejsze kwaszonki?
W naszym kraju do najbardziej popularnych kiszonek należą z pewnością powszechnie wykorzystywane ogórki lub kapusta. Odwiedzając pierwszy lepszy sklep osiedlowy z podstawowymi produktami spożywczymi lub wtedy, gdy idziemy do hipermarketu, na pewno znajdziemy szereg różnych produktów, które oferuje nam jakiś producent kwaszonek. Powszechnie stosuje się również kiszone buraki, które zamyka się w woreczku z cebulą oraz różnymi przyprawami. Mogą być też pokrojone w kostkę i występować w towarzystwie innych warzyw.
Kiszeniu coraz chętniej i odważniej poddajemy inne warzywa, jak marchewka, papryka czy czosnek. Dzięki temu wychodzić mogą rzeczywiście bardzo interesujące smakowo i kolorystycznie kompilacje.
Skąd tak duże zapotrzebowanie na kwaszonki?
Przyczyną coraz chętniej konsumowanych kwaszonek z pewnością jest coraz większy stan naszej wiedzy. Mamy do niej także większy dostęp dzięki internetowi. Szybciej można dotrzeć do przepisów, ale również właśnie do firm takich jak ceniona przetwórnia kapusty i ogórków. O kiszonkach coraz częściej także mówią lekarze i dietetycy.
Kluczowe w przypadku takich produktów jest to, że chodzi tu o bardzo ważny proces naturalnej fermentacji kwasu mlekowego. W efekcie więc gwarantujemy sobie dostęp do produktów, które zakonserwowane mogą bardzo długo być przechowywane w domowej spiżarni. Największą jednak zaletą jest to, że regularnie spożywane takie produkty zapewniają nam odpowiednią florę bakteryjną. To przekłada się na budowanie odporności naszego organizmu. To po prostu naturalne probiotyki.