Urządzenia, maszyny i pojazdy wykorzystywane codziennie w praktyce wymagają do prawidłowego funkcjonowania oleju hydraulicznego. To dzięki niemu poszczególnie podzespoły uzyskują optymalne smarowanie. To zaś jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wykorzystywanego sprzętu. Każdy olej tego typu musi posiadać szereg cech.
Jak wybrać dobry olej hydrauliczny?
To od parametrów oleju hydraulicznego w głównej mierze zależy jego przydatność. Wśród najważniejszych jego parametrów, wedle których należy go określać, jest: lepkość, warunki pracy i klimat. Wśród wszystkich dostępnych opcji można znaleźć np. oleje mineralne HV, HL czy HLP. Każdy z nich cechować się będzie innych parametrami.
Inny będzie bowiem olej przeznaczony do układu hamulcowego, a zupełnie inny będzie olej sprężarkowy. W umiarkowanej strefie klimatyczne rekomenduje się wybieranie klasy lepkości 46 w czasie lata oraz klasę 32 w czasie zimy. Ze względu na jakość najchętniej wybierane są oleje hydrauliczne klasy HL.
Dlaczego dopasowanie parametrów oleju hydraulicznego jest takie ważne?
Od odpowiedniego smarowania zależy żywotność wykorzystywanych maszyn. Chodzi tu nie tylko o samochody, ale również na przykład o maszyny budowlane. Dotychczas olej HL użytkowany był jako środek uniwersalny, zapewniający smarowanie urządzeniom pracującym zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.
Obecnie znacznie większą uwagę przywiązuje się do stosowanych rozwiązań oraz parametrów poszczególnych olejów. Bardziej pod uwagę bierze się stopień zawilgocenia środowiska pracy czy zmiany temperatur. Stawiając jednak na bardziej uniwersalne rozwiązania można nieznacznie zaoszczędzić na eksploatacji wykorzystywanych urządzeń.
Każdy olej hydrauliczny posiada określone cechy oraz parametry. Dzięki nim możliwe jest idealne dopasowanie produktu do miejsca i warunków pracy urządzenia oraz do jego parametrów. Dopasowania warto dokonywać pod względem specyfikacji samego urządzenia, ale i cech oleju.