Każda kobieta jest wyjątkowa – suplementacja na różnych etapach życia

kobieta

Każda kobieta jest inna, wyjątkowa i zasługuje na troskliwą opiekę. Charakteryzuje nas odmienna fizjologia, a wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby naszego organizmu. Znajdujemy się na różnych etapach życia – niektóre z nas to przyszłe mamy, a inne za chwilę doczekają się wnucząt. Wszystkie mamy jednak podobny cel – chcemy czuć się dobrze, mieć mnóstwo energii, być wiecznie młode, cieszyć się idealną cerę i pięknymi włosami. Czy istnieje więc suplement diety, który może przyjmować każda kobieta, niezależnie od wieku?  Odpowiedź brzmi: nie. 

Suplement powinien być unikatowy, uszyty na miarę, jak idealna kreacja, a jego zmiany, jak poprawki krawieckie, powinny iść w parze z wymaganiami organizmu. Na różnych etapach życia warto, byśmy zwróciły szczególną uwagę na konkretne składniki. Na jakie dokładnie? Na to pytanie odpowiedziała Monika Maślej, dietetyk kliniczny marki Sundose.

Kobiety w wieku 19-30 lat

 

Skup się na kwasie foliowym

O tym, jak ważny dla rozwoju dziecka w czasie ciąży jest kwas foliowy wie prawie każda kobieta. Suplementacja folianów zalecana jest w tym okresie dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego rozwijającego się maleństwa*. Prawda jest taka, że, nie tylko przyszłe mamy, a każda kobieta w wieku rozrodczym powinna zadbać o odpowiednią podaż tego składnika w diecie[1].

Kwas foliowy jest szeroko rozpowszechniony w żywności – znajdziesz go w zielonych warzywach, nasionach roślin strączkowych i produktach zbożowych z wysokiego przemiału. Co sprawia, że mimo wysokiej zawartości w produktach spożywczych, wiele osób cierpi na niedobory tego składnika? Wszystko za sprawą wrażliwości na temperaturę. Zwykła obróbka cieplna obniża zawartość folianów w żywności nawet o 40-70%[2]! Przy niskim poziomie folianów możesz odczuwać zmęczenie, kłopoty z pamięcią i koncentracją, co nie pomaga w prowadzeniu intensywnego trybu życia, jaki często wybiera większość młodych kobiet.

*Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa status kwasu foliowego u matki. Niski poziom kwasu foliowego u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu; Kwas foliowy przyczynia się do wzrostu tkanek matki podczas ciąży

 

Żelazo cichym sprzymierzeńcem kobiet

Kobiety podczas okresu często odczuwają obniżony nastrój, obarczając winą szalejące hormony. W rzeczywistości mogą to być symptomy obniżenia poziomu żelaza* w organizmie[3]. Ważne w tym przypadku jest także ich nasilenie – im krwawienia są bardziej obfite, tym zapotrzebowanie na żelazo  może wzrastać.

Taki stan, utrzymujący się przez dłuższy czas może prowadzić do rozwoju anemii, a wraz z nią może doskwierać zmęczenie, brak energii, zaburzenia miesiączkowania, a nawet jej zanik. Niestety wchłanianie żelaza z pożywienia jest niskie: z produktów pochodzenia zwierzęcego – 10-40%, a roślinnego 3-8%[4]. Dlatego też możemy mieć problem z dostarczeniem jego odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem (szczególnie u weganek i wegetarianek). Jego przyswajanie może zwiększyć dodatek witaminy C.

Przed rozpoczęciem suplementacji żelaza warto wykonać badania laboratoryjne, które pozwolą ocenić faktyczny poziom żelaza i dopasować suplementację.

* przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia; pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny

 

PMS – wróg wszystkich kobiet

Według danych, aż 30-40% kobiet w okresie rozrodczym (najczęściej w wieku 25-35 lat) cierpi na zespół napięcia przedmiesiączkowego[5]. Coraz więcej badań sugeruje, że jeśli zaopatrzysz organizm w niezbędne składniki, będzie Ci łatwiej przejść przez huśtawkę nastrojów.

Zalecana jest dieta bogata w tryptofan, będący prekursorem hormonu szczęścia: serotoniny. Znajdziesz go w pestkach dyni, daktylach, bananach, mięsie i produktach mlecznych. W zdiagnozowanym PMS podkreśla się dużą rolę wapnia, magnezu, witaminy D i kwasów omega-3, a także podkreśla drogocenne właściwości adaptogenów9.

 

Adaptogeny na ratunek

Żyjemy coraz szybciej. Stres, mała ilość snu, nieregularne posiłki, śniadanie zjedzone w biegu lub jego brak. Te wszystkie czynniki wpływają na stan naszego zdrowia. Obecnie wiele kobiet, szczególnie na początkowych etapach swojej kariery zawodowej, żyje w ciągłym pośpiechu i stresie.

Ukojeniem mogą okazać się adaptogeny. To wyciągi roślinne odpowiadające za właściwości adaptogenne, czyli zwiększające odporność na stres i utrzymujące odpowiednią równowagę organizmu. W naturalny sposób stymulują organizm do działania poprzez zmniejszanie odczuwania zmęczenia[10, 11, 12].

Kobiety w wieku 31-50 lat

B-complex na lepszy metabolizm

Jak to jest, że jedne z nas jedzą wszystko, co popadnie i są szczupłe, a inne tyją od samego patrzenia na jedzenie? Część kobiet “odziedziczyła” metabolizm w genach, ale zegar biologiczny jest dla wielu z nas okrutny. Wraz z wiekiem możliwości naszego organizmu ulegają zmianie, a nasz metabolizm spowalnia.

Jak możemy go kontrolować? Na przykład zmieniając dotychczasowe nawyki żywieniowe na zdrowsze i wprowadzając aktywność fizyczną. Pomocne też będą witaminy z grupy B*, które, współpracując ze sobą, odpowiadają za zachowanie prawidłowych przemian składników odżywczych, z których czerpiemy energię. Dzięki nim będziesz mieć moc, której potrzebujesz, aby przetrwać długie godziny w biurze i wyczerpujący wieczorny trening.

*B1, B2, B3, B5, B6, B7, B12 przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego

 

Stop starzeniu

Budzisz się, patrzysz w lustro i widzisz pierwsze zmarszczki. Nic dziwnego – starzenie to proces, którego doświadczamy każdego dnia. Czy można go zahamować?

Skóra to organ, o który można częściowo dbać od zewnątrz, ale warto nie zapominać, że podstawą powinno być to, co dostarczamy od wewnątrz. Odpowiednia pielęgnacja, dobrze zbilansowana dieta i suplementacja dopasowana do naszych potrzeb mogą mieć zbawienny wpływ na jej kondycję. Nawet najdroższy krem nigdy nie będzie receptą na długowieczność, ale zawsze możemy korzystać z tego, co oferuje nam natura. W jej zakamarkach znajdziemy wiele produktów, będących źródłem przeciwutleniaczy. Ich zadaniem jest wychwytywanie wolnych rodników, których nadmiar może przyspieszyć procesy starzenia. Do tej grupy zaliczymy np. witaminę C, E.  Są to składniki powszechnie występujące w warzywach, owocach czy olejach roślinny. Niestety to kolejne związki, które charakteryzują się wysoką wrażliwością na temperaturę i utlenianie. Dlatego jeśli Twojej diecie daleko do ideału, w celu uzupełnienia braków możesz wesprzeć się suplementacją.

 

Czas na klimakterium

Mechanizm menopauzy polega na obniżeniu aktywności pęcherzykowej jajników, w którym dochodzi do stopniowego spadku poziomu estrogenów. Stopień ten decyduje o nasileniu objawów. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w kluczowe składniki odgrywa tutaj niebagatelną rolę. Najwięcej mówi się o roli fitoestrogenów roślinnych, które częściowo zastępują utracone naturalne estrogeny. Możemy dostarczyć je z zewnątrz, wraz z  jedzeniem (choćby w postaci soi czy siemienia lnianego).

Badania wskazują, że wysokie spożycie witaminy D oraz wapnia może być związane z mniejszym ryzykiem menopauzy przed 45. rokiem życia[13, 14]. Pamiętajmy, że witamina D jest składnikiem, który ciężko dostarczyć z dietą. Czy wiesz, że nawet  90% Polaków jest narażonych na jej niedobory[15]? Warto jeszcze wspomnieć o korzystnym działaniu kwasów omega-3, których dostarczamy stosunkowo mało, ze względu na niskie spożycie ryb.

Kobiety w wieku 50+ lat

 

Poznaj swój organizm na nowo

Organizm nie tylko starzeje się z zewnątrz, ale także wewnątrz! Wraz z wiekiem zmieniają się jego potrzeby, a Ty musisz być gotowa, by im sprostać i cieszyć się życiem. Zmniejszenie aktywności enzymów trawiennych czy problemy z perystaltyką jelit wpływają na pogorszenie zdolności wchłaniania składników pokarmowych. Okazuje się, że to, co we wcześniejszych etapach życia zaspokajało potrzeby organizmu, teraz może być ilością niewystarczającą. Ciężko tu mówić o konkretnych składnikach – w tym miejscu personalizacja dopasowana do aktualnego stanu zdrowia to podstawa!

 

Uwaga na kości

Szacuje się, że osteoporoza dotyczy około 40% kobiet po 50-tce. Zmiany hormonalne powodują, że kobiety mogą utracić więc nawet do 60% pierwotnej masy kostnej[16]. Dodatkowo, wyniki badań ogólnopolskich, wykazują niedostateczną ilość wapnia w diecie u 86,8% dorosłych kobiet[17]. Te dane podkreślają ogromną skalę problemu.

Jeśli odpowiednio nie zadbasz o swoje żywienie, tylko doprowadzisz do pogłębienia tego procesu. W tym wypadku największą uwagę należy skupić na składnikach odpowiedzialnych za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforową. Już wiemy, że z podażą witaminy D mamy populacyjny problem (wynika z naszego położenia geograficznego na mapie). Jest jeszcze wapń – niestety produkty mleczne są często ograniczane (ze względu na słabszą tolerancję), a to pociąga za sobą niewystarczające spożycie tego składnika. Jeśli tak jest, suplementacja będzie dobrym wsparciem zdrowej i zbilansowanej diety.

 

Omega-3 wsparciem dla zdrowia

Te niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe działają na wielu płaszczyznach organizmu. Dwa drogocenne związki: kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA) przyczyniają się między innymi do prawidłowego funkcjonowania serca i ciśnienia krwi, wsparcia pracy mózgu i prawidłowego widzenia.

Brzmi jak recepta na zdrowie, prawda? Jest haczyk – korzystny efekt występuje w przypadku spożycia 250 mg DHA dziennie. A w praktyce? Najlepszym źródłem w tym wypadku są tłuste ryby morskie – łosoś, makrela, śledź, szprot. Podana wartość odpowiada spożyciu co najmniej 100 g tych ryb dwa razy w tygodniu. Dla wielu Polek to nie lada wyzwanie. Jeśli nie jesteś smakoszem ryb i owoców morza, warto skorzystać ze wsparcia suplementacyjnego.

Nie ma wątpliwości, że każdy etap życia kobiet to inne potrzeby. Zmiany są naturalnym elementem naszej codzienności. Żyj w zgodzie ze swoim organizmem i dopasuj do niego swój styl życia i dietę. Pamiętaj, że suplementacja nigdy nie powinna zastępować zdrowej, zbilansowanej diety. Jeśli jednak Twoje żywienie jest mało urozmaicone i znacząco odbiega od ideału, spersonalizowane suplementowanie jest świetnym rozwiązaniem na wypełnienie luk w codziennym jadłospisie.

Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i ma inne zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i składniki  mineralne, dlatego ważną rolę odgrywa personalizacja. Dopiero po wywiadzie zdrowotno-żywieniowym, zapoznaniu się z nawykami, stylem życia i poznaniu chorób współistniejących suplementacja może być bezpieczna i skuteczna.

Takie rozwiązanie proponuje Sundose, czyli innowacyjne suplementy diety, których skład dobrany jest właśnie na podstawie szczegółowych zaleceń dietetyków i naukowców, po analizie wywiadu zdrowotno-żywieniowego, a nawet wyników badań krwi. W zależności od indywidualnych potrzeb, w indywidualnej recepturze Sundose znajdują się witaminy, składniki mineralne, probiotyki, kwasy omega-3 i adaptogeny, a skład każdej saszetki jest w 100% dopasowany do realnych potrzeb organizmu.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz