Klucze pneumatyczne w praktyce mechaników samochodowych

do czego sluzy klucz pneumatyczny

Klucz pneumatyczny to jedno z podstawowych narzędzi każdego mechanika samochodowego. Służy do dokręcania lub odkręcania śrub przy użyciu minimum wysiłku fizycznego. W artykule wyjaśniamy, czym charakteryzują się klucze pneumatyczne, jak działają oraz jakie mają zastosowanie w warsztatach samochodowych i nie tylko. 

Czym jest klucz pneumatyczny?

Klucz pneumatyczny, zwany również kluczem udarowym, to narzędzie działające na zasadzie mechanizmu pneumatycznego. Oznacza to, że do jego użycia niezbędna jest instalacja pneumatyczna generujących tzw. udar. Oprócz kluczy pneumatycznych, na rynku można znaleźć również modele z napędem elektrycznym oraz udarowo-elektryczne. Co ważne, rodzaj mechanizmu w dużej mierze wpływa na zastosowanie tego produktu. Do prawidłowego działania kluczy pneumatycznych konieczna jest właściwa konserwacja, w tym przede wszystkim smarowanie, które zapobiega różnym usterkom. Duże znaczenie ma też wysokiej jakości kompresor.

Zastosowanie kluczy pneumatycznych

Klucze pneumatyczne można zobaczyć dziś niemal w każdym profesjonalnym warsztacie samochodowym oraz wulkanizacyjnym. Narzędzia te umożliwiają szybkie i sprawne odkręcanie i dokręcanie śrub, a tym samym – wymianę opon czy realizację napraw. Zastosowanie tych elementów znacznie przyspiesza wykonywanie wielu prac, jak również wpływa na precyzję i pośrednio – bezpieczeństwo. Oprócz przemysłu motoryzacyjnego klucze pneumatyczne są też często stosowane w stoczniach, w przemyśle lotniczym, w budownictwie (zwłaszcza do prac przy konstrukcjach stalowych).

Gdzie kupić klucz pneumatyczny?

Chociaż klucze pneumatyczne można dziś kupić w większości popularnych marketów ogólnobudowlanych, znacznie lepiej jest szukać takich urządzeń w specjalistycznych sklepach branżowych z narzędziami. Takie podejście oznacza możliwość uzyskania produktów o wyższej jakości i skorzystania z fachowego doradztwa. Jedną z polecanych firm jest TECHSUL – dystrybutor narzędzi do warsztatu z siedzibą w Sulejówku. Przedsiębiorstwo zajmuje się dostarczaniem wyposażenia do warsztatów samochodowych i nie tylko.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz