Mycie paneli fotowoltaicznych – zasady postępowania

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne pozyskują darmową energię ze słońca. Przekształcają ją następnie na energię elektryczną, którą można wykorzystać na potrzeby gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa. Jest to w dzisiejszych czasach niezwykle istotne, ponieważ można w ten sposób uniknąć wysokich podwyżek. Aby jednak inwestycja była opłacalna i szybko się zwróciła, panele muszą pracować w pełni efektywnie. A to jest możliwe, jeśli są czyste. Dowiedz się, jakie są zasady postępowania podczas mycia paneli fotowoltaicznych.

Dlaczego należy myć panele fotowoltaiczne?

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to dość kosztowna inwestycja. Jest ona jednak opłacalna ze względu na fakt, że potrafi szybko się zwrócić. Po prawidłowej instalacji, panele od razu zaczynają produkować darmowy prąd, nie trzeba się zatem martwić wysokimi rachunkami. Niezwykle istotną kwestią jest jednak ich pełna sprawność i wykorzystywanie maksymalnej mocy. A ta może znacząco się obniżyć, jeśli panele będą brudne. I choć sprzedawcy zapewniają często, że są one samoczyszczące, niestety mija się to z prawdą.

Kurz i powierzchowny brud osadzający się na panelach mogą zostać zmyte przez obfity deszcz. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest wiele innych zabrudzeń, z którymi nie poradzi sobie nawet największa ulewa. Jeśli nie zostaną one w porę usunięte, z czasem będą coraz trudniejsze do wyeliminowania i przyczynią się do kilkunastoprocentowych strat, wyjaśnia przedstawiciel firmy Czyste Panele.

Z tego powodu należy regularnie myć panele fotowoltaiczne. Zapewni to im nie tylko efektywność działania, ale pozwoli także zapobiec poważniejszym usterkom.

Dlaczego warto powierzyć mycie paneli profesjonalnej firmie?

Niektórzy użytkownicy decydują się na samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ nieumiejętne działania mogą uszkodzić delikatną powierzchnię paneli. Ponadto właściwe czyszczenie wymaga dość sporo czasu. Wszystko to sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie mycia paneli profesjonalnej firmie. Specjaliści użyją w tym celu specjalistycznego sprzętu, wytwarzającego wodę zdemineralizowaną, który nie uszkadza łagodnych powierzchni PV i jest w pełni przystosowany do tego typu zadań. Dzięki temu panele zostaną wyczyszczone dokładnie, a także zwiększy się ochrona przed powtórnym zabrudzeniem oraz powstawaniem zacieków, co przełoży się na efektywność działania.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz