Oponiak to rodzaj nowotworu, który może przybrać zarówno łagodny, jak i złośliwy charakter. Na czym polega jego leczenie? Jakie rokowanie daje terapia?
Oponiak – jak leczy się ten typ guza mózgu?
Oponiak w Poznaniu to rodzaj nowotworu mózgu, który najczęściej występuje u kobiet. Stanowi on około 33% wszystkich nowotworów występujących wewnątrz czaszki. Jego odmiana może być łagodna lub złośliwa. Jeśli chodzi o sposób leczenia, chirurgiczne wycięcie zmiany wraz z kością, którą zaatakował guz, zazwyczaj jest w pełni wystarczające. W części przypadków po zabiegu chirurgicznym wykonuje się dodatkowo radioterapię. U każdego pacjenta natomiast należy zachować czujność i obserwować stan zdrowia oraz wykonywać badania obrazowe przy użyciu rezonansu magnetycznego. Z każdym rokiem medycyna ma coraz więcej do zaoferowania pacjentom z tą trudną chorobą. Zwiększa się średni czas przeżycia chorego, ale też jakość jego funkcjonowania.
Lekarz neurochirurg – czym zajmuje się ten specjalista?
Lekarz neurochirurg w Warszawie to specjalista, który zajmuje się między innymi operacjami związanymi z usuwaniem oponiaków i innych guzów mózgu. To do niego należy się udać, gdy cierpi się na nawracające bóle i zawroty głowy, utratę przytomności czy problemy z układem nerwowym. Pozwoli on zdiagnozować możliwe przyczyny tego stanu rzeczy oraz zaproponuje rodzaje leczenia. Symptomy takie jak drętwienie kończyn czy problemy z równowagą również powinny być sygnałami, aby udać się do lekarza specjalisty z dziedziny neurochirurgii. W kompetencji tego lekarza leży też rozpoznanie różnych przypadłości, które swoje podłoże mogą mieć w strukturze mózgu. Dzięki badaniom obrazowym może on stwierdzić, które obszary mózgu obejmują zmiany oraz co można w tej sytuacji zrobić. Lekarz neurochirurg to specjalista wysokiej klasy, na którym spoczywa odpowiedzialność przeprowadza skomplikowanych operacji na otwartej czaszce. Nie wato bagatelizować niepokojących sygnałów – lepiej od razu rozpocząć diagnostykę i leczenie.