Osuszanie pomieszczeń po zalaniu można wykonać za pomocą różnych metod. Wybór właściwej zależy przede wszystkim od przyczyny oraz poziomu zawilgocenia ściany. W przypadku lekkiego zalania ścian proces wygląda inaczej niż kiedy woda znajduje się głęboko wewnątrz konstrukcji
Osuszanie pomieszczeń po zalaniu poprzez nagrzewanie
Kiedy zawilgocenie ściany jest jedynie powierzchowne można posłużyć się metodą nagrzewania. Jest to zdecydowanie najmniej inwazyjny i skomplikowany ze sposobów. Do pomieszczenia wprowadza się specjalne nagrzewnice, które wydmuchują powietrze o temperaturze około 50 stopni Celsjusza w celu osiągnięcia w pokoju temperatury około 35 stopni. Niestety jeśli woda znajduje się w głębszych warstwach konstrukcji zastosowanie tej metody może poskutkować jeszcze dalszym cofnięciem się wilgoci i jeszcze większymi uszkodzeniami. Dlatego warto zasięgnąć porady fachowca oferującego osuszanie pomieszczeń po zalaniu w Krakowie.
Osuszanie pomieszczeń po zalaniu poprzez kondensację – usługi
Ta metoda wykorzystuje podstawowe właściwości fizyczne wody. Polega na obniżaniu temperatury w pomieszczeniu aż do osiągnięcia punktu rosy, co skutkuje skraplaniem wody, która zostaje później zebrana przez specjalne urządzenia. Zaletą tego sposobu jest uniwersalność. Kondensacja sprawdzi się zarówno w przypadku większego zalania pomieszczenia, jak w sytuacji braku lub błędów w izolacji pokoju. Osuszanie kondensacyjne oferuje m.in. Lakus Sp. z o.o..
Osuszanie pomieszczeń po zalaniu przez absorpcję
Na podobnej zasadzie działa sposób osuszania pomieszczeń poprzez absorpcję. Ta technika w celu odparowania wody ze ścian wykorzystuje substancje chemiczne. Najpopularniejsza to żel krzemionkowy, który wiąże w sobie wilgoć odbierając ją powierzchni. Podstawą skutecznego poradzenia sobie z zawilgoconymi ścianami jest wybór odpowiedniej metody. By mieć pewność, że została podjęta właściwa decyzja warto skonsultować się z fachowcem, który będzie w stanie to dokładnie przeanalizować.