Pies – superprzyjaciel człowieka

pies i człowiek

W naszej kulturze pies to symbol wierności i oddania. Jego miłość jest bezwarunkowa i bezinteresowna. Czy to jest główny powód, dla którego ludzie opiekują się psami?  Odpowiedzi na to pytanie dostarcza badanie przeprowadzone przez Kantar w ramach kampanii edukacyjnej „Podaruj psu supermoc”

Emocje są ważne

Pies i człowiek od tysięcy lat obdarzają się nawzajem zaufaniem i miłością. Większość opiekunów uznaje czworonoga za pełnoprawnego członka rodziny. Z badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie MARS Polska (właściciela marki Pedigree®) wynika, że Polacy ogromnie cenią sobie miłość i przyjaźń psa. Aż 60% respondentów zapytanych o najważniejsze powody opieki nad zwierzęciem odpowiedziało, że przede wszystkim jest on ich wiernym przyjacielem i towarzyszem życia. Drugi powód to miłość – ponad połowa (52%) zapytanych opiekunów udzieliła odpowiedzi, że kocha czworonogi. Tylko 28% osób biorących udział w badaniu przyznało, że ich troska o psa wynika  także z potrzeby posiadania obrońcy, pilnującego bezpieczeństwa domu i domowników. Postrzeganie zwierzęcia jako strażnika domowego ogniska częściej pojawia się na wsiach, choć i tam – jak pokazuje badanie – czworonogi odgrywają przede wszystkim rolę przyjaciół.

Związek emocjonalny pomiędzy człowiekiem i psem bywa bardzo silny. Wiele osób uważa psy za najbardziej lojalnych przyjaciół, a jak wynika z badania Kantar, właśnie wierność ma ogromne znaczenie dla Polaków. Tej cechy u swoich pupili oczekują zarówno panie, jak i panowie (71% respondentów), ale, co ciekawe, to na bezgraniczną miłość częściej liczą kobiety (71%), które także poświęcają swoim pupilom więcej czasu i uwagi. Dla mężczyzn miłość zwierzęcia jest również istotna, ale ten aspekt za bardzo ważny  uznało tylko 58% panów.

Budowanie relacji

Pies, podobnie jak człowiek, ma swoje potrzeby. Należy obdarzać go czułością i miłością. Im więcej czasu z nim spędzimy i uwagi mu okażemy, tym silniejszą zbudujemy z nim relację. Opiekunowie  cenią sobie bliskie towarzystwo czworonożnego przyjaciela. Aż 58% respondentów wyznało, że pozwala psu spać w swoim łóżku. Taki rodzaj bliskości nie odpowiada natomiast 42% zapytanych osób.

Doskonałym sposobem na zacieśnienie więzi jest wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Psy uwielbiają spacery ze swoimi opiekunami. Zapytani o tę formę aktywności Polacy deklarują, że w dzień powszedni ze swoimi pupilami spacerują blisko półtorej godziny, a w weekendy nieco ponad dwie.
Z badania Kantar wynika, że łączny czas poświęcony na spacery, zabiegi pielęgnacyjne, pieszczoty oraz zabawy z czworonożnym przyjacielem to dziennie prawie 2 godziny i 20 minut, a w weekendy nawet
3 godziny i 30 minut. Ruch odgrywa ogromną rolę w życiu psa. Rozwija supermoc jego radości i dobrego humoru, a także przyczynia się w bezpośredni sposób do utrzymania zdrowia, kondycji oraz odpowiedniej masy ciała. Co więcej, badanie pokazuje także, że osoby deklarujące spędzanie większej ilości czasu na spacerach, mają mniejsze problemy z zachowaniem psa.

Przeświadczenie, że psu do szczęścia wystarczy tylko pełna miska i krótki spacer w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych może być dla czworonoga szkodliwe. Zwierzę musi zaspokajać również swoje potrzeby behawioralne, takie jak chociażby węszenie czy aktywność fizyczna. Zapewniając mu odpowiednie rozrywki, zabawy i niespodzianki, budujemy relację z przyjacielem, stymulujemy jego rozwój oraz minimalizujemy ryzyko, że pies sam znajdzie sposób na rozładowanie emocji i energii. Niekontrolowane i nieposkromione szalone psie pomysły czasem mogą powodować problemy – twierdzi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt Mars Polska.

Pies jest członkiem rodziny

Opiekunowie zdają sobie sprawę z wielu korzyści wynikających z dbania o   czworonoga. Dla 65% ankietowanych najważniejszy jest sam fakt, że żyje z nimi ktoś, kto ich kocha. 53% badanych deklaruje, że dzięki pupilowi łatwiej im odpocząć, zrelaksować się, a 54% osób twierdzi, że ma większe poczucie bezpieczeństwa. Co ciekawe, aż 47% respondentów uważa także, że przyjaźń z psem sprawia, że są bardziej wartościowymi ludźmi. Niezależni eksperci dowodzą, że obecność psa w domu ma dobry wpływ na rozwój i wychowanie dzieci. Czworonogi są znakomitym towarzyszem  zabaw i pocieszycielem w trudnych chwilach. Pies to dla każdego dziecka superprzyjaciel. Zdaniem psychologów, dzieci mające kontakt właśnie z tymi zwierzętami mają wyższe poczucie własnej wartości, są mniej lękliwe, bardziej wrażliwe i empatyczne oraz lepiej  współpracują z rówieśnikami.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz