Rolety zewnętrzne to doskonałe uzupełnienie stolarki okiennej i drzwiowej. Przez lata w Polsce, ze względu na umiarkowany klimat i małą ilość dni słonecznych, rolety zewnętrzne były stosowane raczej rzadko, obecnie jednak sytuacja się zmienia i na ten rodzaj dodatków decyduje się coraz więcej klientów. Dlaczego? Jakie są zalety i funkcje rolet zewnętrznych?
Co to są rolety zewnętrzne?
W Europie Południowej, gdzie jest znacznie cieplejszy klimat i występuje znacznie więcej dni słonecznych, rolety zewnętrzne są stosowane głównie w celu ograniczenia ilość dochodzących do wnętrza promieni słonecznych i dzięki temu zapobiegania nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Rolety zewnętrzne dokładnie zasłaniają bowiem okno i ograniczają ilość światła. Po zamknięciu rolety w pomieszczeniu robi się ciemno i tworzą się idealne warunki np. do odpoczynku. W Polsce ten typ uzupełnienia stolarki otworowej jest najczęściej stosowany w nieco innych celach. Poprzez montaż odpowiednich rolet zewnętrznych można np. dodatkowo zabezpieczyć pomieszczenie przed włamaniem lub osłonić się przed innymi czynnikami zewnętrznymi.
Element zapewniający izolację od czynników zewnętrznych
Stosując rolety zewnętrzne otrzymuje się przede wszystkim doskonałą osłonę przed różnego typu czynnikami zewnętrznymi. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy BROS w Buku pod Poznaniem:
Zapewniana przez rolety zewnętrzne izolacja od czynników zewnętrznych to przede wszystkim osłona przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi, czyli np. przed porywistym wiatrem, deszczem, śniegiem, gradem czy nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Oprócz tego rolety zewnętrzne zabezpieczają domowników przed wzrokiem z zewnątrz, czym gwarantują im więcej prywatności, oraz zapewniają im doskonałą izolację akustyczną.
Zapewnienie lepszej izolacji termicznej
Bardzo ważną zaletą i funkcją rolet zewnętrznych jest też zapewnienie lepszej izolacji termicznej, i to zarówno latem, jak i zimą. Latem rolety zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, z kolei zimą zapobiegają nadmiernej utracie ciepła i dzięki temu są w stanie wpłynąć na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Jest to możliwe dzięki temu, że po zamontowaniu i zasunięciu rolety zewnętrznej pomiędzy nią a oknem tworzy się dodatkowa izolacja.
Zwiększone bezpieczeństwo przed włamaniami
Rolety zewnętrzne można też wyposażyć w dodatkowe systemy zabezpieczeń, dzięki którym dodatkowo będą pełniły funkcję antywłamaniową. Systemy te opierają się na mechanizmach, które blokują lub poważnie utrudniają podniesienie rolety od zewnątrz. Są to np. blokujące ręczne otwierania rolety rygle oraz kątowniki blokujące. Ich zastosowanie poważnie utrudni potencjalnym włamywaczom próbę przedostania się do wnętrza domu lub mieszkania i już nawet to poważnie ogranicza ryzyko włamania.