Rola zabezpieczeń antykorozyjnych w instalacjach przemysłowych

zabezpieczenie izolacji przed korozja

Korozja to jedna z najczęstszych przyczyn awarii elementów instalacji przemysłowych, które przyczyniają się nie tylko do strat dla przedsiębiorstw, ale także nierzadko stwarzają zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na zabezpieczeniach antykorozyjnych instalacji przemysłowych, omawiając najważniejsze związane z nimi informacje.

Czym są zabezpieczenia antykorozyjne i jakie są ich rodzaje?

Zabezpieczenia antykorozyjne, jak ich sama nazwa wskazuje, mają za zadanie chronić elementy wykonane z metalu przed niszczącym działaniem rdzy. Są one swoistego rodzaju izolatorem przed czynnikami sprzyjającymi korozji elementów stalowych i najczęściej przyjmują one postać różnorodnych powłok. Dodatkowo zabezpieczenia antykorozyjne instalacji przemysłowych mogą być także wykonywane za pomocą metody elektrochemicznej. W jej przypadku wykorzystywane są w tym celu na przykład inhibitory korozji, które zmieniają szereg napięciowy metali.

Na jakiej podstawie powinny być dobierane zabezpieczenia antykorozyjne stosowane w przemyśle?

Dobór odpowiedniego zabezpieczenia antykorozyjnego w instalacjach przemysłowych powinien odbywać się przede wszystkim z uwzględnieniem korozyjności atmosfery, w jakiej pracują ich poszczególne elementy. Dzieli się ona natomiast na 5 kategorii, a do jej określenia niezbędne jest przeprowadzenie badań z zastosowaniem specjalistycznej aparatury pomiarowej.

Dlaczego stosowanie zabezpieczeń antykorozyjnych w przemyśle jest tak ważne?

Stosowanie zabezpieczeń antykorozyjnych instalacji przemysłowych, których wykonanie oferuje między innymi firma zajmująca się także izolacjami przemysłowymi IzoSerwis jest kluczowym elementem wpływającym na poprawny przebieg procesów technologicznych. Korozja elementów instalacji może bowiem między innymi doprowadzić do powstania ich nieszczelności. Te z kolei nie tylko wpłyną natomiast na obniżenie ciśnienia przepływu przesyłanego medium czy straty energii, ale także mogą doprowadzić do powstania niebezpiecznych wycieków. Dlatego też tak ważne jest to, aby wszelkie konstrukcje stalowe, takie jak rurociągi, instalacje ciepłownicze czy zbiorniki stosowane w przemyśle były właściwie zabezpieczone przed działaniem czynników doprowadzających do powstawania ich korozji.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz