Decyzja o rozwodzie jest dla każdego bardzo trudna. Spora część osób boi się ostatecznie na niego zdecydować. Niewiedza o przebiegu takiego procesu, czy też psychiczne przesłanki sprawiają, że czujemy wiele strachu w jego obliczu. W związku z tym warto dowiedzieć się kilku rzeczy na temat rozwodu. W przypadku, gdy będziemy sporo o nim wiedzieli, niewiele zaskoczy nas w czasie samego procesu, a przecież o to właśnie chodzi. O czym zatem warto pamiętać?
Czy rozwód musi mieć przesłanki?
Na samym starcie warto wspomnieć o tym, czym tak naprawdę jest rozwód. Według prawnej definicji nie jest to nic innego jak zupełne oraz trwały rozkład konkretnego pożycia małżeńskiego. Co oznaczają te słowa? Zupełność mówi nam o tym, że doszło do kompletnego ustania więzi uczuciowej, gospodarczej, a także fizycznej. Z kolei trwałość rozpadu oznacza, że w danym momencie nie wykazujemy żadnej chęci powrotu do swojego małżonka. Co więcej, sąd będzie również wnikliwie sprawdzał, czy nie ma żadnych perspektyw na to, że osoby będące jeszcze w związku małżeńskim do siebie wrócą. Obaj małżonkowie muszą złożyć stosowne zeznania, w których potwierdzą konkretne przesłanki do rozwodu. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że mogą zostać również powołani tak zwani świadkowie, a także przedstawiane wszelkie dokumenty.
Dlaczego rozprawy rozwodowe trwają tak długo?
Cześć par dostanie swój rozwód już po zakończeniu pierwszej rozprawy. Dlaczego? Dzieje się tak w wypadkach, kiedy przesłanki są bardzo mocne, a obie strony zgadzają się co do myśli, że rozwód będzie dla nich dobrym rozwiązaniem. W takich wypadkach nie będzie orzekania o winie, sporego majątku do podziału, czy też dzieci. W związku z tym sprawa jest jasna, prosta oraz klarowna. Niestety do takich sytuacji dochodzi naprawdę rzadko. W przypadku, gdy małżeństwo ma nieletnie dzieci lub też wspólny majątek, trzeba ustalić wiele założeń, dlatego sprawa znacznie się przedłuża. Co więcej, będzie ona jeszcze dłuższa, kiedy jedna ze stron lub też obie będą chciały doprowadzić do orzeczenia o winie. Wtedy rozpraw może być kilkanaście, co niekiedy trwa wiele lat.
Sprawa rozwodowa – jak to wygląda?
W czasie sprawy rozwodowej dojdzie do złożenia wyjaśnień przez jednego, jak i drugiego małżonka, a także przez świadków, jeśli będzie taka konieczność. Sąd zdecyduje także, czy któraś ze stron była winna, jeśli małżonkowie będą sobie tego życzyli. Co więcej, to w rękach sądu leży przyznanie alimentów na dzieci, czy też jednego ze współmałżonków, podzielenie majątku oraz oczywiście obowiązków rodzicielskich. Prawda jest jednak taka, że do podziału majątku w przypadku spraw rozwodowych dochodzi bardzo rzadko. Dlaczego? Dzieje się tak za sprawą tego, że w takich wypadkach obie strony muszą zgadzać się co do tego, jak wielki jest ich majątek oraz jak chcą go podzielić. Uzyskanie takiej zgody jest bardzo trudne, a to jeszcze nie wszystko. Podział majątku nie może skutkować opóźnieniem sprawy rozwodowej. W związku z tym, jeśli sąd stwierdzi, że zajmuje on wiele czasu i wymaga sporo uwagi, zaproponuje dochodzenie się go w zupełnie oddzielnej sprawie, która odbędzie się w sądzie rejonowym. Nie możemy jednak nie wspomnieć, że nie może ona trwać w czasie rozwodu, dochodzi do niej dopiero po jego zakończeniu.
Partner artykułu: Kancelaria Radcy Prawnego – Lucyna Szabelska