1 stycznia to nie tylko Nowy Rok, ale także nowe możliwości. Od dziś, obywatele Polski, którzy pracowali za granicą, mogą składać zeznania podatkowe i otrzymać nawet 4 lub 5 letnie nadpłaty z wielu krajów Europy i nie tylko. Niestety nie wszyscy Polacy korzystają ze swoich praw. Dlaczego ludzie nie otrzymują zwrotu podatków i w jaki sposób odzyskują duże sumy pieniędzy?
Ogromne straty
Ponad 3,2 miliona euro – tyle, licząc według danych z różnych źródeł, stracili Polacy pracujący za granicą w zeszłym roku. “W tym trudnym czasie, kiedy na naszą sytuację gospodarczą wpływa kryzys związany z koronawirusem, wiele osób martwi się o swoją przyszłość. Sytuacja ludzi może się jednak poprawić: Obywatele Polski, którzy pracowali za granicą, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Jest to bezpieczny i zgodny z prawem proces, który pozwala ludziom odzyskać różne kwoty pieniędzy” – mówi Daria Wiśniewska, menedżerka firmy RT Tax.
Dzisiaj jest najlepszy czas aby się nad tym zastanowić. Nowy rok i kalendarz podatkowy rozpoczynają się 1 stycznia. Wkrótce rozpocznie się składanie zeznań podatkowych – muszą je złożyć wszyscy, którzy pracowali za granicą.
Odzyskaj duże sumy pieniędzy
Średnia kwota podatków do odliczenia od dochodu uzyskanego za granicą to aż 42%. Całość lub część tych pieniędzy z nadpłaconego podatku dochodowego, które ogólnie uważa się za już stracone, można odzyskać.
Średnio jedna osoba odzyskuje 804 euro nadpłaconego podatku dochodowego. Liczby wyglądają atrakcyjnie, prawda? Jednak D. Wiśniewska wymienia również większe kwoty. “Znam sytuacje, w której osoba odzyskała aż 11 000 euro z tytułu nadpłaty podatku. Wzywam jednak do zwrotu niezależnie od kwoty nadpłaty. Przecież to są pieniądze, które legalnie należą do obywateli naszego kraju – zapewnia rozmówczyni. Zaznacza, że proces zwrotu podatku zwykle wymaga dokumentu od pracodawcy zawierającego informacje o dochodach pracownika i zapłaconych podatkach. “Rzeczywiście, klienci, którzy nie mają niektórych lub nawet żadnych niezbędnych dokumentów, często się z nami kontaktują. Na szczęście nawet w tym przypadku podatki można zwrócić. Wystarczy, że skontaktujesz się z pracodawcą” – podkreśla specjalistka.
To oczywiste: zdecydowanie warto zająć się zwrotem nadpłaty. Odzyskiwanie podatków z zagranicy to proces prawny, z którego korzystają zarówno obywatele, jak i państwo.
Ważne dla każdego
Niestety statystyki nie są zachęcające: do tej pory nieco mniej niż 60% Polaków, którzy pracowali lub nadal pracują za granicą, zdecydowało się odzyskać nadpłaty. Dlaczego reszta ludzi nie spieszy się z otrzymaniem zwrotu pieniędzy?
“Zauważyliśmy, że ludziom wciąż brakuje informacji. Wielu z nich ciężko pracuje i nawet o tym nie myśli. Istnieją fałszywe przekonania, że zwrot nadpłat jest niemożliwy lub nielegalny i może czasem zagrozić emeryturom lub innym gwarancjom socjalnym. To absolutny mit, ale w jego wyniku część ludności nie odważy się nawet na zwrot podatku i traci część ciężko zarobionych pieniędzy” – ubolewa D. Wiśniewska.
Nie warto polegać na mitach: każdy, kto pracował za granicą, może zwrócić się do zagranicznych organów podatkowych i złożyć dokumenty. Złożenie dokumentów jest prostym procesem, ale na późniejszym etapie wiele osób boryka się z problemami, które skutkują opóźnieniami lub brakiem zwrotu podatku. Dlatego w przygotowaniu do tego procesu zaleca się konsultację ze specjalistami do spraw odzyskiwania podatków.