Ruszył pilotaż e-stetoskopów do użytku domowego

stetoskop

W lipcu rozpoczął się rządowy program pilotażowy, wykorzystujący elektroniczny stetoskop w zdalnym leczeniu. Jest on prowadzony w wybranych placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w całej Polsce. Akcja skierowana jest do pełnoletnich pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, którzy przeszli zakażenie koronawirusem. Do końca listopada ma zostać przebadanych przynajmniej 1000 osób.

Celem programu jest ocena skuteczności e-stetoskopu w zdalnym badaniu pacjenta po przebyciu COVID-19 z współistniejącymi chorobami układu oddechowego, takimi jak astma czy obturacyjne zapalenie płuc. Do udziału zakwalifikowano 30 placówek z całej Polski. Pełna lista dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

– Jestem ogromną entuzjastką e-stetoskopu. To wielki krok naprzód w leczeniu zdalnym – do tej pory w trakcie teleporad lekarz mógł opierać się tylko na tym, co powiedział mu pacjent o swoich objawach. Dzięki e-stetoskopowi specjalista ma dostęp do odsłuchu rzeczywistych pomiarów pacjenta, co nie tylko ułatwia mu pracę, ale jest także udogodnieniem dla przewlekle chorych pacjentów. Nie muszą oni już odbywać częstych kontroli w przychodni – zamiast tego przeprowadzają samodzielnie badanie w warunkach domowych, a wyniki omawiają z lekarzem w trakcie telekonsultacji. Mam wielką nadzieję, że elektroniczne stetoskopy już w niedalekiej przyszłości będą podstawą wyposażenia każdej placówki POZ w Polsce – mówi Beata Jackowska, pediatra i lekarz medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego CMP, sieci placówek zlokalizowanych w Warszawie i okolicach, które biorą udział w rządowym programie pilotażowym e-stetoskopu.

Jak działa elektroniczny stetoskop?

E-stetoskop przekształca dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne. Mogą być one następnie dodatkowo wzmacniane, aby umożliwić ich wyraźne odsłuchanie. Kolejno, sygnały elektroniczne są przetwarzane i digitalizowane oraz wysyłane do komputera lekarza, który je odsłuchuje.

– Nagrania, które otrzymujemy na komputer są nawet bardziej dokładne niż te, które słyszymy używając standardowego stetoskopu podczas stacjonarnego osłuchiwania pacjenta. Urządzenie jest bardzo czułe, a dźwięk dodatkowo wzmacniany, dlatego badanie jest wiarygodne. Każdego pacjenta, któremu udostępniamy elektroniczny stetoskop instruujemy, jak prawidłowo wykonać pomiar w domu. Ponadto do urządzenia została stworzona specjalna aplikacja mobilna, która krok po kroku wskazuje, co należy zrobić. Bardzo ciężko o błędne wykonanie badania. Natomiast, jeśli pojawiają się nieprawidłowości, urządzenie i aplikacja na nie wskazują – mówi lekarz Beata Jackowska z Centrum Medycznego CMP.

Kwalifikacja pacjentów

Lekarz POZ kwalifikuje pacjentów do programu podczas wizyty stacjonarnej. Ustala wtedy także liczbę badań i częstotliwość ich wykonywania indywidualnie dla każdej osoby. Stetoskop mogą otrzymać pacjenci, którzy ukończyli 18 r.ż., przebyli zakażenie koronawirusem oraz mają potwierdzone choroby współistniejące układu oddechowego. Poza prezentacją korzystania z e-stetoskopu przez lekarza, pacjent otrzymuje wydrukowaną instrukcję i zalecenia.

– W programie pilotażowym e-stetoskopów w naszych placówkach mogą wziąć udział pacjenci CMP korzystający z usług Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach NFZ. Udział w projekcie jest darmowy i proponujemy go osobom, które przebyły zakażenie COVID-19 oraz zmagają się z tzw. współistniejącymi chorobami układu oddechowego. Regularne odsłuchy z e-stetoskopu umożliwiają lekarzowi postawienie precyzyjnej diagnozy i dobre dobranie leczenia  indywidualnego – dodaje Beata Jackowska z Centrum Medycznego CMP.

Program pilotażowy e-stetoskopu powstał w ramach Domowej Opieki Medycznej i będzie prowadzony do końca listopada br.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz