Spawanie konstrukcji stalowych – jakie metody się wykorzystuje?

spawanie konstrukcji stalowych

Spawanie to dosyć skomplikowany i wymagający posiadania dużych umiejętności proces. Istnieje kilka metod spawania, których użycie zależne jest od rodzaju materiału i okoliczności. Jakie wyróżniamy najpopularniejsze metody spawania? Odpowiadamy. 

Spawanie konstrukcji stalowych – metoda MIG/MAG

Metoda MIG/MAG jest jedną z najpopularniejszych metod spawania. Polega ona na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego, który wytwarza się pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Źródło prądu generuje impuls elektryczny. W ten sposób powstaje łuk pomiędzy drutem spawalniczym a spawanym elementem. Łuk stapia materiał i drut. Metodę MIG i MAG różni jeden znaczący szczegół. W przypadku pierwszej wykorzystywany jest gaz obojętny, a w przypadku drugiej – aktywny.

Gdzie wykorzystywana jest metoda MIG/MAG? Właściwie wszędzie, ale najczęściej możemy się z nią spotkać w przypadku przemysłu średnio-ciężkiego oraz ciężkiego. Znajduje ona swoje zastosowanie między innymi w budowie konstrukcji stalowych, budowie statków, zbiorników ciśnieniowych i rurociągów. Jeżeli jesteś zainteresowany profesjonalnymi usługami spawalniczymi, kliknij frazę spawanie konstrukcji stalowych w Krakowie.

Spawanie konstrukcji stalowych – metoda TIG

Inną metodą spawania konstrukcji stalowych jest TIG. W trakcie jej zastosowania również wytwarza się łuk elektryczny, jednak w jej przypadku stosuje się elektrodę nietopliwą stworzoną z wolframu. Wykorzystuje ona także gaz osłonowy obojętny. Sposób ten wykorzystywany jest zarówno w przypadku spawania automatycznego, jak i ręcznego. Pozwala także na łączenie ze sobą różnych materiałów.

Metoda ta ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Cechuje się ona dużą wytrzymałością, więc wykorzystywana jest głównie tam, gdzie liczy się solidne wykonanie. TIG zapewnia także bardzo wysoką precyzję wykonania spawania, co sprawia, że stosowana jest tam, ważna jest najwyższa jakość. Usługi spawania tą oraz innymi metodami można znaleźć, klikając we frazę usługi spawalnicze w Krakowie.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz