Studnie – jak wybrać najlepsze do swoich potrzeb?

studnia

Studnie coraz częściej pojawiają się na przydomowych działkach. Pozwalają czerpać czystą wodę bezpośrednio ze źródeł znajdujących się głęboko pod ziemią. Dzięki nowoczesnym technikom wiertniczym możliwe jest ich tworzenie szybko i bez dużych kosztów. Które studnie będą odpowiadać naszym potrzebom? Podpowiadamy.

Jakie studnie sprawdzą się w przydomowym ogrodzie?

Jeśli chodzi o studnie w Szczecinie i w każdym innym mieście to istnieje generalny podział na dwa rodzaje. Pierwszym są te tradycyjne, wykonywane za pomocą wykopów. Są obecnie coraz rzadziej spotykane. Natomiast nowoczesne studnie głębinowe tworzone metodą wierconą są coraz częściej wybierane do przydomowego ogrodu.

Warto wiedzieć, że kluczową kwestią decydującą o wyborze jest głębokość położenia warstwy wodonośnej. Studnia kopana może sięgać maksymalnie kilku metrów. Jeśli woda znajduje się znacznie głębiej to pozostanie nam sięgnąć po profesjonalne usługi wiertnicze. W takim przypadku należy także zadbać o zakup odpowiednich pomp, aby móc efektywnie tłoczyć wodę z dużych głębokości.

Jak dobrać studnie głębinowe do naszych potrzeb?

Studnie głębinowe w Szczecinie oraz w innych miastach tworzone są na podstawie określonego planu. Musi on spełniać warunki techniczne. Jest to między innymi odległość od granicy działki, a także brak w pobliżu elementów, które mogą zanieczyścić wodę. Studnie wykonuje się za pomocą odwiertów. Używa się do tego specjalistycznego sprzętu.

Wybierając studnię głębinową, która spełni nasze potrzeby należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej lokalizację. Podczas przygotowywania planu warto wybrać miejsce w ogrodzie do którego jest swobodny dostęp. Dysponując odpowiednią przestrzenią możliwe jest jej bezpieczne zabudowanie oraz podłączenie i uruchomienie pompy elektrycznej.

Należy także pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na głęboką studnię, a więc taką sięgającą powyżej 30 metrów, to potrzebne będzie nam odpowiednie pozwolenie wodno prawne. Warto więc wcześniej przygotować się na dodatkowe formalności.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz