Trendy w branży IT – perspektywy zatrudnienia, ginące zawody, praca zdalna

jak znalezc prace w branzy IT

Wysokie wynagrodzenia, elastyczne warunki pracy, a przede wszystkim dynamiczny rozwój – to główne cechy sektora IT. Co roku obserwuje się pojawiające się trendy w branży. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o pracy zdalnej, pojawiło się również takie pojęcie jak workacation. Jakie wyzwania stoją przed światem IT?

Jakie specjalizacje zyskują na popularności?

Trendy w branży IT dotyczą różnych obszarów – innowacyjnych narzędzi pracy, nowych warunków zatrudnienia, czy nawet nowych specjalizacji, które stają się bardziej powszechne. Przez pewien czas sektor technologii informacyjnych kojarzony był głównie z programistami, jednak obecnie na tym rynku pracy liczą się także „nietechniczne” zawody, związane z zarządzaniem, analizą czy projektowaniem interfejsów.

Badaniem zachodzących trendów zajmuje się m.in. portal No Fluff Jobs, na którym można znaleźć oferty pracy w IT z doprecyzowanymi wymaganiami pracodawców i widełkami płacowymi na danym stanowisku.

Jakie zawody IT zyskują na popularności? Na pierwszym miejscu w rankingu pozostaje specjalizacja związana z tworzeniem kodu, czyli Backend Developer. Interesujący trend można było w ostatnich latach zaobserwować wobec stanowisk, które nie wymagają znajomości żadnego języka programowania. Należy do nich m.in. Project Manager (wzrost liczby ofert o aż 315%). Niewiele mniej, bo o 243% wzrosła liczba ogłoszeń na stanowisko UX/UI designera.

Z kolei wśród zawodów, które nie dotyczą bezpośrednio programowania, jednak wymagają znajomości pewnych technologii, przodują w ostatnim czasie stanowiska Security (wzrost o 366%) oraz AI, czyli automatyzacja i sztuczna inteligencja (356%).

Praca zdalna i workacation – najpopularniejsze trendy

Spośród przodujących trendów na rynku pracy w sektorze IT z pewnością należy wyróżnić pracę zdalną. Dane z raportu No Fluff Jobs Praca zdalna i hybrydowa w IT. Jak pracujemy w 2022 roku? wynika, że aż 61% specjalistów w branży IT pracuje w trybie home office, a aż 96% chciałoby mieć taką możliwość.

IT to jeden z obszarów na polskim rynku pracy, który znacznie ułatwia funkcjonowanie osobom, które określa się mianem „digital nomands”. Są to pracownicy, którzy nie przywiązują się do jednej lokalizacji i podróżują nie tylko podczas dni urlopowych. Jak podają statystyki firmy Nomadlist, przeciętnym digital nomandem jest mężczyzna po 30 roku życia, który pracuje jako programista. Cóż, można stwierdzić, że są ku temu pewne powody.

W branży IT ostatnio pojawił się także kolejny nowy tren – workation – połączenie pracy z wakacjami. Oczywiście jest to pozytywne zjawisko i z pewnością nie oznacza wykonywania obowiązków podczas urlopu. Wręcz przeciwnie, odnosi się do możliwości pracowania z dowolnego miejsca na ziemi. Jeśli danemu pracownikowi znudziło się siedzenie przy własnym biurku, może z dnia na dzień zarezerwować nocleg w domku w górach i w ciągu dnia pracować z widokiem na szczyty.

Czy w branży IT są ginące zawody?

Mogłoby się wydawać, że praca w branży IT jest usłana różami – elastyczne warunki, wysokie zarobki i możliwość podróżowania. Pojawia się więc pytanie, gdzie w tym wszystkim jest haczyk? Niektórzy badacze rynku wysnuli wnioski, że w związku z tak dynamicznym rozwojem technologii, w tym szczególnie sztucznej inteligencji, w branży IT można mówić o ginących zawodach. Oznacza to, że ludzie zostaną na takich stanowiskach zastąpieni przez roboty (AI). Które są na liście do odstrzału?

Szacuje się, że największe ryzyko zastąpienia sztuczną inteligencją mają takie stanowiska, jak User Support i Business Intelligence Analysts. Ich praca polega na wspieraniu działań użytkownika i administracji bazami danych.

Groźby te wydają się jednak jak na razie zbyt pochopne. Automatyzacja, na którą stawia branża IT może rzeczywiście „zabrać” kilka zawodów, jednak przy tym stworzy nowe. Zamiast o ginących zawodach, można więc mówić o ewentualnej konieczności przebranżawiania (lub po prostu pozyskania nowych umiejętności).

Trendy w branży IT dotyczą pracy zdalnej, zachowania work-life balance, a także rozwoju zawodów „nietechnicznych”. Pojawia się ryzyko powstania ginących zawodów, jednak jak na razie nie należy do niego podchodzić zbyt proroczo.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz