Umowa spółki – na czym polega?

pexels polina zimmerman 3747455

Jednym z ważniejszych kroków podejmowanych podczas zakładania spółki jest podpisanie odpowiedniej umowy. Jest to tak zwana umowa spółki i podpisuje się ją w kancelarii notarialnej. W poniższym tekście wyjaśnione zostanie, które spółki muszą zostać spisane w formie aktu notarialnego oraz jak właściwie wygląda taka spółka.

Czym jest umowa spółki?

W przypadku takich umów, jak umowa spółki w Rzeszowie czy umowa sprzedaży posiadłości, powinny one zostać sporządzone w kancelarii notarialnej. Dotyczy to również takich spraw, jak: poświadczenia notarialna, testament czy rozdzielność majątkowa. Warto w tym celu wybrać rekomendowane miejsce, w którym pracują doświadczeni notariusze.

Jeśli chodzi o umowy spółki, w formie aktu notarialnego zawarta musi zostać umowa spółki: komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej i z o.o. Jest to jedyny sposób, by spółki zostały prawomocnie założone. Podczas przygotowywania odpowiednich dokumentów, można dostosowywać ich treść zgodnie z życzeniami klienta.

Umowa spółki – jak ją sporządzić?

Najczęściej zawieraną spółką jest oczywiście spółka z o.o., czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie takiej spółki? Oczywiście niezbędne będą osobiste dane dotyczące wspólników oraz informacje o wkładzie własnym. Minimalny kapitał w przypadku tego rodzaju spółki to 5 tysięcy zł.

Umowę spółki sporządzić fachowo można w miejscu, jakim jest kancelaria notarialna w Rzeszowie. Umowa musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Umowa spółki – więcej informacji

Jakie jeszcze informacje powinny znaleźć się na umowie spółki z o.o.? Oprócz wspomnianych już danych dotyczących wspólników i wysokości kapitału, na umowie nie może zabraknąć również innych informacji. Jedną z nich jest np. czas trwania spółki czy informacje dotyczące powołania zarządu.

Jeśli umowa zostaje zawarta między wspólnikami, trzeba określić w umowie również ilość udziałów. Na umowie powinien również zostać wskazany przedmiot działalności w postaci tak zwanych kodów PKD

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz