Usuwanie wgnieceń bez lakierowania – czy to możliwe?

jak usunac wgniecenia w samochodzie

Wgniecenia karoserii to jedna z najpowszechniej występujących drobnych usterek samochodu – może powstać podczas nieuważnego parkowania lub w wyniku silniejszego gradobicie. Niezależnie od tego co je powoduje, wgniecenia nie wyglądają estetycznie i warto się ich jak najszybciej pozbyć. Czy można to zrobić bez ryzyka uszkodzenia lakieru i konieczności jest odnawiania. Sprawdź!

Czym jest metoda PDR?

Przez długi czas usuwanie rozległych uszkodzeń karoserii, wgniecionej np. po przejściu silnego gradu było zupełnie nieopłacalne – zajmowało to dużo czasu, a przy okazji stwarzało spore ryzyko wtórnego uszkodzenia lakieru. Dlatego dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem było wymienienie całego elementu karoserii na nowy. Sytuacja zmieniła się po pojawieniu się na rynku specjalistycznej techniki nazywanej Paintless Dent Repair, w skrócie PDR. Naprawa uszkodzeń karoserii polega w niej na mechanicznym wypychaniu lub wyciąganiu wgniotek przy użyciu odpowiednio dopasowanych narzędzi. W przypadku wypychania używa się tzw. hebla, czyli specjalnej dźwigni wyposażonej w wypychacz, czyli zakładkę o kształcie i wielkości dopasowanej do kształtu i wielkości wgniecenia. Metoda ta stosowana jest do usuwania wgnieceń na elementach karoserii, do których można się łatwo dostać od ich wewnętrznej strony – wystarczy umieścić hebel nad wgniecenie, a następnie stopniowo zwiększając nacisk wypchnąć je na zewnątrz.

Wyciąganie wgnieceń

W sytuacji, gdy dostęp do wgniecenia od wewnątrz jest niemożliwy lub utrudniony (np. wymaga demontażu innych elementów samochodu), stosowane jest wyciąganie, nazywane często „metodą na klej”. Wynika to z faktu, że metoda ta wymaga zastosowania specjalnego kleju termotopliwego, który przy pomocy nakłada się na wgniecenie od strony powłoki lakierowej. Następnie do tego miejsca przykłada się tzw. grzybek – po sklejeniu grzybek jest odciągany, co powoduje wyprostowanie wgnieceń. Zarówno w przypadku wypychania, jak i wyciągania wykorzystuje się specjalne lampy z odbłyśnikiem, które pozwalają bardzo dokładnie ustalić kształt i wielkość wgniecenia, a także kontrolować efektywność naprawy. Usługę naprawy karoserii metodą DPR znajdziemy w ofercie serwisu Real Auto.

Czy to bezpieczne dla lakieru?

Technika PDR to skuteczna metoda usuwania wgnieceń na karoserii bez uszkadzania powłoki lakierowej. Jest to jednak możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy lakier nie uległ uszkodzeniu podczas powstawania wgniecenia – jeśli doszło do skruszenia powłoki, naprawa karoserii może pogorszyć jego stan. Ponadto bardzo ważne jest, by naprawa była wykonywana przez doświadczonego profesjonalistę. Zbyt duży pośpiech i brak ostrożności może również doprowadzić do powstawania uszkodzeń lakieru.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz