Węże przemysłowe – czym się charakteryzują?

waz hydrauliczny

Węże przemysłowe wykorzystywane są do transportu różnego rodzaju surowców. Mogą przesyłać substancje o wysokich temperaturach, chemicznym charakterze czy też różnorodnym stanie skupienia. Przeznaczenie oraz właściwości węży zależą w głównej mierze od materiału, z którego zostały wykonane. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje przewodów hydraulicznych?

Co to są węże przemysłowe?

Węże przemysłowe inaczej nazywane są również technicznymi. Jak sugeruje sama nazwa, produkty te używane są w środowisku przemysłowym. Węże stanowią świetną alternatywę dla klasycznych rurociągów. Ich główną zaletą jest to, że mogą one transportować zarówno substancje ciekłe, jak i gazowe czy stałe.

Warto też wspomnieć, że zazwyczaj są to węże wysokociśnieniowe lub pracujące w warunkach ssania. Pozwalają więc na bezpieczny oraz szczelny transport materiałów w niemalże każdych okolicznościach.

Rodzaje węży przemysłowych a ich właściwości

Produkcja przewodów hydraulicznych jest bardzo zróżnicowana. Na rynku funkcjonują węże, które można podzielić na kilka grup. Podstawowe parametry służące klasyfikacji produktów stanowią materiał wykonania oraz wynikające z niego właściwości przewodu. W przemyśle wykorzystuje się między innymi:

  • węże teflonowe PTFE,
  • węże termoplastyczne,
  • węże paliwowe,
  • węże metalowe,
  • węże kompozytowe,
  • węże gumowe.

Te ostatnie wyróżniają się głównie elastycznością oraz lekkością. Ich atutem jest to, że oprócz cieczy i gazów, świetnie transportują też materiały sypkie. Przewody kompozytowe oraz teflonowe charakteryzuje wysoka odporność na substancje chemiczne.

Termoplastyczne produkty doskonale spisują się przy pracy w średnim oraz wysokim ciśnieniu. Natomiast węże metalowe są idealne do przesyłu surowców, które utrzymują wysokie temperatury.

Podczas kupowania węża przemysłowego najpierw należy przeanalizować jego właściwości. Później trzeba porównać je z wymaganiami substancji, która ma być transportowana za ich pomocą. W ten sposób można wybrać skuteczny i bezpieczny rodzaj przewodu.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz