Wyposażenie przetwórni ryb – co wchodzi w jego skład?

przetwornia ryb

Wyposażenie przetwórni ryb nie jest łatwym zadaniem. Aby mogła ona działać sprawnie, należy zakupić wiele maszyn, które usprawnią proces obróbki. Jakie urządzenia warto posiadać w swojej przetwórni? Odpowiedź znaleźć można w poniższym tekście.

W jakie maszyny należy zaopatrzyć przetwórnię ryb?

Na wyposażenie przetwórni ryb składa się wiele elementów. Jednym z nich jest linia obróbki fileta. Jest ona przeznaczona do obróbki ryby i obejmuje takie czynności jak m.in. odcinanie płetw lub usuwanie ości. Urządzenie składa się z przenośnika podającego surowiec, przenośnika odbierającego, blatów obróbczych wraz z pistoletami do wody oraz ześlizgami, przenośnika odbierającego odpady i ze sterowanej z panelu linii.

Projektowanie przetwórni nie może obyć się również bez uwzględnienia transportera z podświetleniem. Jest to urządzenie przeznaczone do kontrolowania jakości i czystości obrabianej ryby. Wyposażony jest on w lampy podświetlające, które pozwalają zlokalizować zanieczyszczenia. Kolejnym krokiem jest ich usunięcie i wyrzucane przez otwór w blacie. Następnie wracają one na taśmę transportera i są przekazywane do dalszego procesu produkcji.

Przetwórnia ryb – jakie maszyny powinna posiadać?

Kolejnym urządzeniem, które znacznie usprawnia pracę przetwórni ryb, jest tunelowa myjka skrzynek. Jest to maszyna wolnostojąca, która umożliwia mycie skrzynek po rybach. Wykorzystywane do transportu ryb skrzynki zbudowane są z tworzywa sztucznego i mają wagę około 20 kg. W myjce tunelowej spryskiwane są one wodą o temperaturze około 50-60 stopni Celsjusza. Urządzenie wykorzystuje zamknięty obieg.

Koniecznym elementem wyposażenia przetwórni jest sortownica wałowa do ryb. Pozwala ona na szybkie sortowanie ryb na odpowiednie wielkości. Ustawienia urządzenia można dobrać w zależności od gatunku sortowanej ryby. Klient zamawiający urządzenie może samodzielnie dobrać liczbę oraz długość wałów. Ich napędzanie może odbywać się zarówno w sposób elektryczny, jak i przy wykorzystaniu silników hydraulicznych.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz