Zasady eksploatacji oczyszczalni biologicznych

oczyszczalnia

Oczyszczalnie biologiczne z reguły są zaprojektowane i wykonane tak, że nie wymagają od użytkowników specjalnej wiedzy na temat procesów w nich zachodzących. Są w pełni zautomatyzowane i nie absorbują codziennej uwagi właściciela domu. Jednak faktem jest, że aby oczyszczalnia prawidłowo i długo spełniała swoją funkcję, przy korzystaniu z niej trzeba przestrzegać kilku zasad. Jakie to zasady?

Jakie są zasady używania oczyszczalni biologicznej?

Z reguły w pierwszym okresie używalności na cieczy w oczyszczalni pojawia się sporo piany. Nie powinno to niepokoić użytkownika, ponieważ jest to czas tworzenia się biofilmu na preparacie biologicznym. Ne wymaga to żadnej ingerencji, a sama piana zredukuje się w ciągu około dwóch tygodni. Wtedy też oczyszczalnia zacznie w pełni efektywnie pracować.

Firmy takie jak EKO-BIO, które są producentami i dystrybutorami biologicznych oczyszczalni, dokładnie instruują użytkowników w sprawie ewentualnej potrzeby opróżniania pierwszej komory z osadu. Właściciel instalacji powinien również wiedzieć, że nie wolno opróżnić komory reaktora biologicznego, bo grozi to utratą funkcjonalności aparatury. Czynność ta nie jest objęta gwarancją producenta.

Następna zasada użytkowania to konieczność wsypywania do oczyszczalni odpowiedniej porcji preparatu bakteryjnego. Najczęściej robi się to raz na miesiąc, chyba że producent zaleci inaczej. Aplikację substancji przeprowadza się przez miskę klozetową.

Aby oczyszczalnia działała prawidłowo, należy powstrzymywać się przed wlewaniem do kanalizacji różnych agresywnych substancji takich, jak skropliny z kondensacyjnego pieca centralnego ogrzewania, paliw, silnych kwasów lub zasad, wybielaczy i podobnych substancji.

Oczyszczalnia biologiczna nie wymaga izolowania termicznego. Procesy biologiczne w niej zachodzące wydzielają wystarczającą temperaturę, by urządzeniom nie groziło zamarznięcie.

Jakie bezpieczne substancje mogą trafić do oczyszczalni biologicznej?

Do oczyszczalni przydomowej zazwyczaj trafiają ścieki wyprodukowane w domu, a więc są one dla niej bezpieczne i nie naruszają jej zwyczajnego funkcjonowania. Są to więc pozostałości po praniu, zmywaniu naczyń, myciu podłóg i po innych formach sprzątania i mycia. Dostają się tam również ścieki z toalety i łazienki. Badania dowodzą, że używanie mydła i detergentów w ilości zalecanej przez ich producentów, nie zaburza pracy oczyszczalni biologicznej.

Logiczne jest, że do oczyszczalni nie mogą trafić takie przedmioty jak pieluchy, ścierki, chusteczki, mopy czy małe, miękkie zabawki.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz