Zespół na wigilię firmową

zespol jazzowy

Świąteczne eventy to stałe punkty każdego grudniowego kalendarza. Jednym z nich jest wigilia firmowa, która niewątpliwie na stałe wpisała się w kalendarz większości firm i korporacji. Magia Świąt Bożego Narodzenia udziela się wówczas wszystkim włącznie z prezesami, kierownikami i pracownikami. Towarzysząca wigilii firmowej atmosfera jest doskonałą okazją do podsumowań mijającego roku, wyróżnień pracowników za ich sukcesy oraz przedstawienia planów na nowy rok. Jest to czas, kiedy można spotkać się z pracownikami w luźnej atmosferze, mniej oficjalnej, a bardziej. zabawowej. Czas wspólnej zabawy, często integracji w ciepłej atmosferze.

Wigilia firmowa, jak ją postrzegać ?

Czy większość z nas nie postrzega wigilii firmowej jako kolejnej nudnej  imprezy na której po prostu muszę być? Dlaczego tego nie zmienić? Dlaczego obok smacznego jedzenia nie postawić na dobrą muzykę, która nie tylko będzie stanowić świetną oprawę muzyczną spotkania, ale także zamieni oficjalną atmosferę spotkania w magiczną. Wreszcie dlaczego nie poczuć się jak na koncercie w Royal Albert Hall…?

Wigilia jednogłośnie wymaga wyjątkowej oprawy. Oprócz dekoracji i wigilijnych dań w atmosferę wprowadza wspaniała muzyka, która wprawia w optymistyczny, pełen nadziei nastrój. Zdecydowanie dobry zespół na wigilię firmową to strzał w dziesiątkę. Odpowiednia muzyka uczyni imprezę niebanalną, a jej niepowtarzalny i wyjątkowy klimat na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

Muzyka jest ważna !!!

Na jaką muzykę postawić..? Ponieważ wigilia jest imprezą o charakterze siedzącym, a najdalej bankietowym pierwszym skojarzeniem jest muzyka klubowa. A jak muzyka klubowa to…. nieśmiertelnym gatunkiem jest jazz. Jazz charakteryzuje się dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną. To właśnie improwizacja sprawia, że ten gatunek muzyczny jest tak niezwykły. Zaangażowanie słuchaczy i interakcja z publicznością w czasie występu stwarza doskonały klimat i pozwala uczestniczyć w czymś wyjątkowym i niespotykanym.

Podczas koncertów jazzowych muzycy swobodnie wyrażają swoje emocje. Charakterystyczny wokal czy wyjątkowe solówki na instrumencie zwieńczone są aplauzem publiczności. Niewątpliwie dobry zespół na wigilię jazzowy zapewni na wigilii firmowej wyjątkową atmosferę. Jazzowe aranżacje takich przebojów świątecznych jak LastChristmas, White Christmas, Letitsnow  czy Santa Claus IsComming To Town są gwarancją dobrej zabawy i z pewnością zostaną zapamiętane przez uczestników wigilii firmowej. Delikatne brzmienia, swing, chillout czy wokal z charakterem czyli wszystko z czym kojarzy nam się jazz to doskonały wybór na oprawę muzyczną spotkania świątecznego.

Co w sytuacji kiedy jesteśmy tradycjonalistami…? Pierwszym i zarazem najlepszym wyborem będą kolędy na spotkaniu wigilijnym. Tradycyjne polskie kolędy jak Cicha Noc, Lulajże Jezuniu, Dzisiaj w Betlejem i inne znajdują się w repertuarze każdego zespołu, który ma w swojej ofercie oprawę spotkania świątecznego. Często są bardzo ciekawie zaaranżowane. Nastrojowe kolędy polskie w pięknych opracowaniach doskonale uświetnią niezapomniany wigilijny czas. Mimo to warto poszukać opcji dwa w jednym. Wyjście poza standard jakim są piękne polskie kolędy i piosenki świąteczne uczyni imprezę niebanalną. Wigilia firmowa to w końcu też okazja, aby wstać od biurek i dobrze się bawić. Towarzyszące jej atrakcje takie jak chociażby oprawa jazzowa imprezy staną się okazją do wspomnień, do których pracownicy będą mogli wracać przez cały rok. Inną ważną kwestią, o której warto wspomnieć jest fakt, że żyjemy w mocno kosmopolitycznym świecie. Pracownikami firm są często obcokrajowcy, W przypadku wyboru zespołu jazzowego na wigilię firmową, międzynarodowe towarzystwo  nie będzie się musiało stresować tradycjami czy nieznajomością kultury. Niezależnie od kraju ich pochodzenia, będą się świetnie bawić i integrować w świątecznych aranżacjach jazzowych. Wigilia firmowa to w końcu też doskonała okazja do integracji pracowników i wprowadzenia świątecznego klimatu.

To co z tym jazzem?  Krótka historia…

Jazz stanowi połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej. Został ukształtowany na przełomie XIX i XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych. Rozwój jazzu łączy się z Nowym Orleanem, miastem o bogatej tradycji muzycznej. Stamtąd pochodził Louis Armstrong, jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków tego gatunku, który upowszechnił jazz na całym świecie.

Jazz powstał na drodze złożonego procesu. Pierwszymi twórcami tego gatunku byli potomkowie niewolników. Czarnoskórzy ludzie mieli muzykę we krwi. Muzyka towarzyszyła czarnoskórym wszędzie, na co dzień i w czasie uroczystości, umilała im pracę i towarzyszyła podczas modlitwy w kościele  Muzyka była prosta, o nieskomplikowanej melodyce. Najczęściej miała formę solowego zawołania lub pytania i odpowiedzi chóru. Tak zrodziła się  specyficzna muzyka afrykańska.

Kolejny etap to wpływ elementów muzyki amerykańsko – europejskiej do afrykańskiej muzyki ludowej.  Na pieśni czarnych osób wywierała też duży wpływ muzyka francuska i hiszpańska oraz szkockie i irlandzkie pieśni ludowe. Na powstanie jazzu wpłynęły również inne kultury oraz tańce takie jak tango, samba czy congo.

W wieku XIX w muzyce czarnej ludności Stanów Zjednoczonych wyklarowały się nowe style i gatunki muzyczne, kluczowe dla genezy jazzu.

W Polsce wczesny jazz był zupełnie inny niż ten grany w Stanach Zjednoczonych będących kolebką jazzu z prawdziwego zdarzenia. W latach sześćdziesiątych jazzowy romans rozpoczęli muzycy, którzy później byli wzorem dla kolejnych pokoleń. Powstało kilka cenionych zespołów jazzowych oraz ważne w Polsce i za granica imprezy jazzowe jak np. Festiwal Jazz nad Odrą czy Letni Festiwal jazzowy w Piwnicy pod Baranami.

Głębia muzyki na imprezie firmowej...? Z pewnością tak… jazz daje taką gwarancję. Jazzowe standardy łatwo wpadają w ucho i są bardzo przyjemne dla zmysłów. Nastrojowe świąteczne aranżacje będą idealną oprawą imprezy firmowej, ucztą dla miłośników tego gatunku i ciekawym doświadczeniem dla nowych odbiorców jazzu.

Świąteczny jazz osłodzi słuchaczom ten wyjątkowy okres w roku.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz