Zostań w domu. Stwórz wielkanocne ozdoby!

natura

Spędzanie czasu w domowym zaciszu nie musi być nudne. Już teraz możemy przygotować się do zbliżających się świąt i zaskoczyć rodzinę naszymi stroikami, doniczkami, filcowymi zajączkami i ażurowymi pisankami. Ich samodzielne wykonanie sprawi wiele radości. Podpowiadamy, jak zrobić to łatwo i szybko, wykorzystując podstawowe narzędzia.

Aby zrobić piękne, świąteczne ozdoby, wcale nie trzeba wielkiego talentu do majsterkowania oraz skrzynki pełnej skomplikowanych narzędzi. Wystarczy odrobina wyobraźni oraz pistolet do klejenia, kombinerki, nożyczki, nóż i zszywacz. Wiele dekoracji jesteśmy w stanie wykonać własnoręcznie.

Stroik na korze

Wszystkim bardzo podobają się dekoracje z elementami natury. Jak zrobić ozdobę w tym stylu? Istnieje prosty i szybki sposób. Wystarczy do tego pomoc tylko jednego narzędzia. Potrzebujemy: jajka, kawałek kory, mech, kilka małych roślin (świetnie sprawdzą się krótkie gałązki lub kwiatki) oraz pistolet do klejenia na gorąco.

Na początku przygotowujemy skorupki jaj. Wykonujemy w nich niewielki otwór na czubku, przez który wydobywamy białko i żółtko, po czym już puste przyklejamy do kory, którą możemy kupić w sklepie lub znaleźć w parku. Wokół skorupek naklejamy mech i dowolne ozdoby. Na samym końcu ostrożnie wlewamy wodę do skorupek i wkładamy do nich rośliny.

Do wykonania stroika będzie nam potrzebny poręczny pistolet na klej. – Przy takich czynnościach dobrze sprawdzi się mały, akumulatorowy pistolet na cienki klej. Ważne, żeby bezproblemowo wszyscy mogli z niego skorzystać. Optymalnym wyborem będzie Steinel NEO 1 z funkcją automatycznego wyłączania po 5 minutach bezczynności, która przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy dekorujemy nasz wymarzony stroik. Dla bardziej zaawansowanych majsterkowiczów, ciekawym wyborem powinien być Glematic 3002 z wymiennymi dyszami – rekomenduje Radosław Koźba, manager marki Steinel w Lange Łukaszuk. Pistolet na klej przyda się z pewnością wiele razy po Wielkanocy. Narzędzie zawsze warto mieć w szufladzie, gdyby w domu trzeba było coś szybko i dokładnie skleić.

Ozdobny świecznik

W kilka minut wykonamy także stroik-świecznik w szklanym naczyniu, najlepiej owalnym. Najpierw wystarczy wstawić do niego świeczkę, wsypać trochę ozdobnych kamieni, również kolorowych, małych sztucznych jajek, a na koniec udekorować wszystko zielonymi gałązkami z naszego ogrodu.

Taki stroik wykonamy bez użycia narzędzi. Jedynie do ścięcia gałązek możemy potrzebować uniwersalnych nożyc. Wybierając nowe zwróćmy uwagę na narzędzia, które mają wersję z otwieraczem do butelek, co na pewno przyda się przy wielu okazjach, a także przy kolejnych rękodziełach. Kolorowe jajeczka są dostępne w różnych sklepach, jednak tutaj możemy również kupić barwnik i stworzyć coś swojego.

Wiosenny wianek

Będąc na zakupach możemy sięgnąć po rzeczy na plecionym wianku. Dobierzmy do niego bazie, sztuczne kwiaty, pluszowe ozdoby, druciki i klej na gorąco. W domu przygotujmy wydmuszki. Pracę zaczynamy od przymocowania do wianka pluszowych dekoracji przy pomocy drucika, który z łatwością przetniemy kombinerkami na pożądaną długość. Narzędziem pomożemy sobie zakręcając mocowanie na wianku. Następnie przyklejamy wydmuszki do wianka przy pomocy pistoletu do klejenia. Ostatnim krokiem jest doklejenie sztucznych kwiatów.

Filcowe zające i pisanki

Nożyczki i pistolet do klejenia przydadzą się także do zrobienia bardzo popularnych i ładnych ozdób z filcu. Z materiału wycina się rozmaite kształty, które łączy się tak, aby powstały kolorowe filcowe zajączki lub pisanki. Prostym sposobem można zrobić nawet trójwymiarowe jajka. Wystarczy połączyć dwie wycięte jajowate płaszczyzny i wypełnić je watą. Można zrobić to igłą z nitką lub wykorzystać praktyczny zszywacz z dwustopniową regulacją siły wbijania i prostym mechanizmem zmiany typu zszywek. Tak wykonane filcowe ozdoby pięknie prezentują się na wielkanocnym stole.

Na sztućce i rzeżuchę

Dobrym pomysłem jest wycięcie zająca i naklejenie na jego tylnej stronie białego paska. Następnie robi się nacięcia nad i pod paskiem. Do nacinania najlepiej użyć bezpiecznego noża. Teraz w wycięciach wystarczy umieścić sztućce. Kolejny pożyteczny i urozmaicający świąteczny stół zając gotowy!

Bez wychodzenia z domu uda się przygotować wiosenną doniczkę na rzeżuchę. Wykorzystuje się do tego celu dolną część plastikowej butelki, którą okleja się wedle uznania i dekoruje ulubionymi ozdobami, które oczywiście można wyciąć z filcu lub kolorowego papieru. Podstawowe przybory takie jak nóż, nożyczki i klej w zupełności wystarczą.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz