15 ciekawostek o ludzkich oczach

1

Oko jest fascynujące i niezwykle interesujące. Ten, jeden z najmniejszych narządów w naszym ciele, jest jednocześnie jednym z najbardziej złożonych. To dzięki oczom właśnie odbieramy niemal 80% informacji o otoczeniu, które angażują aż 10% wszystkich połączeń nerwowych w naszym mózgu. Dzięki temu nie tylko patrzymy, ale również rozumiemy, to co widzimy. Niestety, szczególnie w młodym wieku, nie zwracamy wystarczająco uwagi na nasze oczy, a interesujemy się nimi dopiero wtedy, gdy zaczynają się problemy. Dziś nie chcemy Was zanudzać szczegółowymi informacjami, a zamiast tego poznajcie 15 ciekawostek o ludzkich oczach, których wcześniej nie słyszeliście.

Poznaj sekrety ludzkich oczu

  1. Zaraz po mózgu oczy uchodzą za drugi najbardziej złożony organ w ludzkim ciele.
  2. Biorąc pod uwagę średnią częstotliwość mrugania, która wynosi 10-20 mrugnięć na minutę, to człowiek w ciągu roku może mrugać nawet 10 mln razy.
  3. W ciągu całego życia gubimy niemal 30 m rzęs, których żywotność to ok. 5 miesięcy.
  4. Laserowa korekcja wzroku oraz klinika okulistyczna należą do grupy najpopularniejszych haseł o tematyce okulistycznej wpisywanych w Google w ostatnich latach.
  5. Człowiek nie jest w stanie kichać, mając otwarte oczy.
  6. O stabilizacji koloru oczu u dziecka możemy mówić po ukończeniu przez nie trzeciego roku życia.
  7. Tęczówka w kolorze zielonym występuje jedynie u 2% populacji, czyniąc ją najrzadziej występującym kolorem oczu.
  8. Jedną z funkcji brwi jest ochrona naszych oczu przed spływającym z czoła potem.
  9. Oko człowieka ma około 2,5 cm średnicy i waży około 28 gramów.
  10. Na świecie żyje około 45 milionów ludzi niewidomych i około 269 milionów z zaburzeniami widzenia.
  11. Mężczyźni mrugają rzadziej niż kobiety.
  12. Tęczówka człowieka ma aż 256 unikalnych cech, co powoduje, że skany oczu są coraz częściej wykorzystywane do celów bezpieczeństwa. Dla porównania, odcisk palca ma 40 unikalnych cech.
  13. Gruczoły łzowe wytwarzają około 1 ml łez dziennie.
  14. Tylko fragment ludzkiej gałki ocznej jest odsłonięty – dokładnie 1/6.
  15. Ludzkie oko nie może być przeszczepione, ponieważ zawiera ponad MILION włókien nerwowych, które łączą oko z mózgiem. Obecnie naukowcy nie są w stanie odtworzyć tych połączeń.

Pamiętaj o regularnych badaniach

Jak widzisz oko to niezwykły organ w Twoim ciele, który ma bardzo skomplikowaną budowę i strukturę, a zarazem dostarcza Ci niemal całości wiedzy o otaczającym Cię świecie. Biorąc pod uwagę, jak jest delikatne i jak dużo czynników może na nie wpływać, pamiętaj, aby co najmniej raz do roku odwiedzać okulistę i robić regularne badania wzroku. To wszystko dla Twojego zdrowia!

 

By redakcja serwisu epbf.pl

Dodaj komentarz