Szacuje się, że w Polsce jest ok. 9 milionów rowerów. Oznacza więc to, że statystycznie pojazd ten posiada nawet co czwarty Polak. Niestety jednak nie każdy myśli o tym, by go ubezpieczyć – mimo iż z danych Policji jasno wynika, że w poprzednim roku ilość skradzionych rowerów podskoczyła o 16%. To jednak dopiero kropla w morzu wszystkich zdarzeń, które mogą się przytrafić rowerom. Wiele kradzieży nigdy nie zostaje zgłoszonych. Dlatego też nie warto ryzykować i pomyśleć o ubezpieczeniu roweru!
Ubezpieczenie roweru – przezorny zawsze ubezpieczony
Mimo iż sporej części społeczeństwa ubezpieczenie roweru może wydawać się całkowicie zbyteczne – nie ulega wątpliwościom, że polisa na rower może się przydać każdemu posiadaczowi jednośladu. Odsetek znalezionych po kradzieży rowerów jest naprawdę znikomy, a współcześni złodzieje nie kradną byle jakich pojazdów. Bardzo często ofiarami ich wybryków padają rowery, których ceny sięgają nawet i kilku tysięcy złotych. Czy warto więc zrezygnować utratą takiego drogiego pojazdu? Zdecydowanie nie. To jednak jeszcze nie wszystko. Wbrew pozorom ubezpieczenie na rower przydaje się nie tylko na wypadek kradzieży, ale i w wielu innych sytuacjach.
Kiedy przydaje się ubezpieczenie roweru?
Poza kradzieżą, ubezpieczenie roweru przydaje się także w sytuacjach, gdy:
- Rowerzysta doświadczony wypadku na drodze – np. w trakcie zderzenia się z pieszym, psem, autem, wskutek czego dojedzie do uszkodzenia pojazdu;
- Rowerzysta przewróci się na rowerze i to uszkodzi;
- Rower padnie ofiarą wandalizmu i zostanie uszkodzony.
To właśnie wtedy właściciel jednośladu otrzyma od swojego ubezpieczyciela niezbędną pomoc przy naprawie pojazdu. To jednak jeszcze nie wszystko – coraz większą popularnością zdobywa także ubezpieczenie kasku, które pokryje ewentualne szkody związane z uszkodzeniem lub kradzieżą tego przedmiotu.
Ubezpieczenie roweru – co obejmuje?
Ubezpieczenie roweru to usługa, która jest rozszerzeniem ubezpieczenia dla rowerzystów, które obejmuje głównie naprawę szkód wyrządzonych rowerzyście lub innym uczestnikom ruchu drogowego. Oznacza to więc, że OC dla rowerzystów nie obejmuje naprawy szkód, które doznał jego pojazd. Dlatego też powstało ubezpieczenie roweru, które pokryje straty doznane przez rower – w trakcie wypadku, awarii, aktu wandalizmu, czy nawet i kradzieży.
Gdzie działa ubezpieczenie roweru?
Ubezpieczenie roweru działa m.in. w miejscach takich jak:
- Piwnica – to właśnie tam najczęściej przechowują swoje rowery mieszkańcy dużych bloków i osiedli. Trzymanie roweru w piwnicy jest wygodne – zwłaszcza jeżeli mieszka się na piętrze, a w budynku nie ma windy. Należy jednak pamiętać o tym, że firmy ubezpieczeniowe wymagają od swoich klientów odpowiedniego sposobu przechowywania jednośladów. W praktyce więc oznacza to, że rower nie może znajdować się w piwnicy na korytarzu, lecz w pomieszczeniu zamkniętym na kłódkę. Ważne jest również to, z czego wykonane są drzwi do piwnicy. Nie powinny mieć one przeszkleń.
- Balkon – to kolejny ze sposobów przechowywania roweru. Należy jednak pamiętać o tym, że o ile balkon uchroni przed złodziejami – niestety nie można powiedzieć tego samego o wilgoci. Aby więc ubezpieczyciel mógł wypłacić odszkodowanie, należy dopilnować tego, by go odpowiednio zabezpieczyć. Pozostawiony na prawe losu jednoślady może bowiem zacząć się psuć, co zwiększa ryzyko doznania szkody.
- Garaż – polisy rowerowe obejmują również miejsca takie jak garaże. Warto jednak pamiętać o tym, że pomieszczenie to musi zostać prawidłowo zabezpieczone przed włamaniem. Dlatego też najlepiej zaopatrzyć się np. w kłódkę wielozastawkową lub elektryczny system zamykania.
Na końcu warto również wspomnieć o tym, by zawsze zwracać uwagę na to, w jakich miejscu zostawia się rower. Bardzo wielu rowerzystów będąc w pośpiechu, pozostawia rower przypięty np. do ogrodzenia. Niestety jednak może się to okazać bardzo poważnym błędem – może się bowiem okazać, że rower przypięty do siatki po prostu zniknie. Dlatego przypinając rower, należy się upewnić, czy wybrane do tego miejsce, aby na pewno było to bezpieczne miejsce. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za skradziony sprzęt.